Pic du Midi de Bigorre - panorama

Pic du Midi de Bigorre (2877 metry n.p.m.) to szczyt górski w południowej Francji, położony we francuskiej części Pirenejów. Stanowi on jeden z głównych symboli regionu i zarazem doskonały punkt widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama najwyższych pirenejskich kulminacji. Na wierzchołek dostać się można wytyczonym szlakiem turystycznym lub wjechać kolejką linową z miejscowości La Mongie.
Na szczycie znajduje się wybudowane w latach siedemdziesiątych XIX wieku i rozbudowane w XX wieku obserwatorium astronomiczne. Dziś obsługuje ono jeden z największych teleskopów we Francji, który wykorzystywany jest głownie do obserwowania i wykonywania zdjęć księżyca. Zainstalowany został on tu w 1963 roku przez NASA i miał wspomagać realizację amerykańskiego programu Apollo, którego celem było lądowanie człowieka na Księżycu. Na szczycie znajduje się także niewielkie muzeum, restauracja oraz sklepik z pamiątkami.

Pic du Midi de Bigorre - Plan

Stacja narciarska

U podnóża góry znajduje się stacja narciarska Barèges-La Monige, do której należy m.in. kolejka linowa na Pic du Midi. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu blisko 70 tras zjazdowych o łącznej długości 100 km. Obsługują je w sumie 43 kolejki oraz wyciągi. Cały kompleks podzielony jest na dwie części: znajdujące się po zachodniej stronie miasteczko Barèges oraz usytuowane na wschodniej stronie przełęczy Tourmalet - La Monige.

mail

Multimedia