Arras - panorama

Arras to miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy). Jego Historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski obóz wojskowy. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i niszczone najpierw przez Hunów, a potem Normanów. W pierwszej połowie VI wieku ówczesny apostoł Franków i późniejszy święty - Remigiusz z Reims założył tu biskupstwo. W 1180 roku Arras otrzymało prawa miejskie, a niespełna dekadę później zostało włączone do korony francuskiej. Swój złoty wiek Arras przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to znane było z wytwarzanych na krośnie pięknie zdobionych tkanin, służących do dekorowania ścian. To właśnie od nazwy miasta wzięły one swoją nazwę i po dziś dzień nazywane są Arrasami. Paradoksalnie w samym mieście nie zachowała się do czasów obecnych żadna większa kolekcja arrasów, a tradycja ich wytwarzania oraz nieliczne zbiory zostały zniszczone podczas licznych rewolucji i kataklizmów jakie nawiedzały wielokrotnie miasto. W XIX wieku Arras przekształcone zostało w ośrodek górnictwa i hutnictwa. W czasie I wojny światowej w skutek działań zbrojnych miasto zostało praktycznie doszczętnie zniszczone. Wkrótce potem pieczołowicie odbudowane stanowi obecnie jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Zwiedzanie

Arras słynie z dwóch wspaniałych barokowych placów, które tworzą unikalny zespół architektoniczny. Są to kolejno otoczony pięknymi XVII wiecznymi flamandzkimi kamienicami rozległy Grand' place oraz nieco mniejszy place des Héros. Nad tym ostatnim góruje monumentalny XVI wieczny okazały gotycki budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville d'Arras) oraz przylegająca do niego wysoka wieża miejska (beffroi) z której tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pozostałe ważne zabytki Arras to m.in. XVIII wieczna późnobarokowa Katedra (Cathédrale Notre-Dame-et-Saint-Vaast), dawny klasztor benedyktynów Saint-Vaas (obecnie siedziba Musee des Beaux Arts), dom Robespierre'a oraz znajdująca się w dolnej części miasta wybudowana w latach 1668-1672 wg projektu Sébastiena Vaubana rozległa cytadela.

Ciekawostki

  • Z miastem związany jest także francuski adwokat i mówca, jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskiej urodzony w 1758 roku Maximilien Marie Isidore de Robespierre. Do 1794 roku kierował on niepodzielnie polityką Francji, kiedy to został obalony przez Konwent Narodowy i zgilotynowany. Dziś możemy odwiedzić i zobaczyć dom w którym mieszkał podczas swojego pobytu w Arras;
  • W 1909 roku w Arras swoją karierę wojskową zaczynał generał Charles de Gaulle służąc w 33 pułku piechoty.

mail

Multimedia