Evian-les-Bains

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Strona Internetowa: eviantourism.com
GPS: N: 46°24'2.09", E: 6°35'19.96"
Evian-les-Bains
Evian-les-Bains - panorama
Evian-les-Bains to miasto i zarazem popularne uzdrowisko we Francji, położone u podnóża Alp nad brzegiem Jeziora Genewskiego (nazywanym we Francji Lac Léman). Miasto znane jest głównie z podziemnej wypływającej z kilku okolicznych źródeł niskozmineralizowanej wody (akratopega) zwanej Evian, która zawiera m.in. takie naturalne składniki jak wapń, magnez, potas, sód czy siarczany. Z geologicznego punktu widzenia ma ona przeszło 8 tysięcy lat, a odkryta została w 1789 roku przez Marquisa de Lesserta. Woda charakteryzuje się także krystaliczną czystością, gdyż jej naturalny proces filtracji (przedzieranie się przez kolejne warstwy polodowcowych skał morenowych) trwa blisko 15 lat. Evian stała się symbolem francuskiego stylu życia, a swoje uznanie znalazła blisko w 150 krajach na całym świecie. Rozlewana i butelkowana jest bezpośrednio u źródła. W ciągłej sprzedaży jest od 1826 roku. Samo miasto oprócz wielu luksusowych ośrodków hydroterapeutycznych, term czy pijalni wód oferuje odwiedzającym także znajdujące się nad brzegiem jeziora piękne plaże, a zimą znajdujące się w okolicy liczne alpejskie stoki narciarskie.

Ciekawostki
- Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od starofrancuskiego słowa eveux oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu wilgotny lub mokry.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas