Evian-les-Bains

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Strona Internetowa: eviantourism.com
GPS: N: 46°24'2.09", E: 6°35'19.96"
Evian-les-Bains
Evian-les-Bains - panorama
Evian-les-Bains to miasto i zarazem popularne uzdrowisko we Francji, położone u podnóża Alp nad brzegiem Jeziora Genewskiego (nazywanym we Francji Lac Léman). Miasto znane jest głównie z podziemnej wypływającej z kilku okolicznych źródeł niskozmineralizowanej wody (akratopega) zwanej Evian, która zawiera m.in. takie naturalne składniki jak wapń, magnez, potas, sód czy siarczany. Z geologicznego punktu widzenia ma ona przeszło 8 tysięcy lat, a odkryta została w 1789 roku przez Marquisa de Lesserta. Woda charakteryzuje się także krystaliczną czystością, gdyż jej naturalny proces filtracji (przedzieranie się przez kolejne warstwy polodowcowych skał morenowych) trwa blisko 15 lat. Evian stała się symbolem francuskiego stylu życia, a swoje uznanie znalazła blisko w 150 krajach na całym świecie. Rozlewana i butelkowana jest bezpośrednio u źródła. W ciągłej sprzedaży jest od 1826 roku. Samo miasto oprócz wielu luksusowych ośrodków hydroterapeutycznych, term czy pijalni wód oferuje odwiedzającym także znajdujące się nad brzegiem jeziora piękne plaże, a zimą znajdujące się w okolicy liczne alpejskie stoki narciarskie.

Ciekawostki
- Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od starofrancuskiego słowa eveux oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu wilgotny lub mokry.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas