Zamek Pombal (Castelo de Pombal)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Leiria
Miejscowość: Pombal
GPS: N: 39°54'49.98", W: 8°37'29.40"
Zamek Pombal
Zamek Pombal - panorama

Pombal to niewielka miejscowość w zachodniej Portugalii, położona około 25 km w kierunku północnym miasta Leiria. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany na okolicznym wzgórzu (Santo Amaro) okazały średniowieczny zamek obronny. Do czasów obecnych nie zachowały się żadne zapiski dotyczące budowy warowni, przypuszcza się jednak, że została ona wzniesiona w połowie XII wieku z polecenia wielkiego mistrza zakonu templariuszy w Portugalii - Dom Gualdima Paisa (1118-1195). Głównym zadaniem twierdzy maiła być ochrona okolicznych ziem przed częstymi najazdami Maurów. Na początku XV wieku zamek dostał się we władanie członków szlacheckiej rodziny Castelo Melhor w której rękach pozostawał aż do 1834 roku. Na początku XIX wieku w czasie wojen napoleońskich zamek wraz z miastem zostały splądrowane i częściowo zniszczone przez wojska francuskie. Obecnie w pełni zabezpieczone ruiny warowni udostępnione są dla zwiedzających.

Markiz de Pombal

W 1777 roku do Pombal zesłany został portugalski polityk i pierwszy doradca króla Portugalii Józefa I - Sebastião José de Carvalho e Melo, znany szerzej jako Markiz de Pombal. Przeszedł on do historii jako zdecydowany i pewny siebie polityk, który przytomnie zareagował na dotkliwe trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Portugalię w 1755 roku. Osobiście nadzorował wówczas odbudowę Lizbony. Uważany jest on także za jednego z prekursorów sejsmologii.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Portugalii (jak i sąsiedniej Hiszpanii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Portugalii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Polub nas