Triawna (Трявна)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Gabrowo
Strona Internetowa: www.tryavna.bg
GPS: N: 42°52'1.09", E: 25°29'30.33"
Triawna
Triawna - panorama

Triawna to zabytkowe miasteczko w środkowej Bułgarii, położone w dolinie rzeki Triewnenskiej na północnych stokach Starej Płaniny. Jego Historia sięga XII wieku kiedy to wokół wybudowanej z polecenia bułgarskiego cara Kałojana drewnianej cerkwi zawiązała się niewielka osada. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od rosnących w okolicy bujnych traw. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego przez Bałkany do Konstantynopola sprzyjało sprzyjało dynamicznemu rozwojowi Triawny. Nie zastopowała go także wielowiekowa okupacja turecka. Brak urodzajnych ziem w pobliżu przyczynił się tu do rozkwitu rzemiosła oraz sztuk pięknych, które w ciągu wieków stały się głównym zajęciem i utrzymaniem miejscowej ludności. W XVII wieku w Trawinie założona została słynna Triewnenska Szkoła Zdobnicza, specjalizujących się w ikonopisaniu, snycerce a także malarstwie. Placówka ta znana i ceniona była także w sąsiedniej Rumunii, Serbii i Turcji.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w miasteczku zachowało się przeszło 140 zabytkowych budynków powstałych głównie w okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego (przełom XVIII i XIX wieku). Budowle te stanowią dziś unikalny na skale krajową rezerwat architektoniczny. Serce Triawny stanowi plac Kapetan Diado Nikoła wokół którego rozlokowanych jest większość zabytków Trawiny. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XII wieczną (odbudowaną w 1819 roku) cerkiew św. Michała Archanioła, wzniesioną w 1814 roku wieżę zegarową, dom rodzinny pierwszego bułgarskiego chemika Pencho Nikolova Raikova, pochodzący z 1836 roku drewniany budynek starej szkoły, XIX wieczny kamienny most Kiwgiren (Durszlakowy), Muzeum Ikon oraz dom Angeła Kynewicza.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1941 roku Bułgaria sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami i wypowiedziała wojnę Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym (tym samym i ich sojusznikowi ZSRR). Król Borys III jednak odmówił Hitlerowi udziału w kampanii przeciwko ZSRR, powołując się na sympatię jaką cieszył się naród rosyjski.
Polub nas