Gabrowo - panorama

Gabrowo to miasto w północnej Bułgarii, położone nad rzeką Jantry na stokach pasma górskiego Stara Płanina (słynna Dolina Róż). Za legendarnego założyciela miasta uważa się kowala Raczo Kowacza, który wybudował tu jako pierwszy swoją kuźnię. Warsztat ten znajdował się pod drzewem grab, od którego wzięło nazwę późniejsze miasto. Dziś o tych wydarzeniach przypomina stojący w samym centrum miasta w wodach rzeki (na skalistej wysepce) Jantry pomnik słynnego kowala. Gabrowo podobnie jak w Polsce słynny Wąchock stanowi obiekt wielu bułgarskich dowcipów. Z tym, że te bułgarskie opowiadają głównie o przesadnej oszczędności mieszkańców miasta (przewyższającej nawet legendarnych Szkotów). Założono tu także cieszące się niezwykle dużą popularnością Muzeum Humoru i Satyry w którym zgromadzono liczne karykatury, humoreski, rzeźby czy zabawne eksponaty pochodzące z blisko 150 krajów. Każdego roku w muzeum organizowane są międzynarodowe konkursy karykatury i biennale humoru. Jednym z najbardziej znanych i popularnych gabrowskich dowcipów jest żart o kocie z obciętym ogonem. Obcina się je zwierzakom, żeby szybciej za nimi zamykać drzwi i nie wypuszczać ciepła z domu. Pozbawiony ogona kot stał się nawet jednym z symboli miasta. Do najważniejszych zabytków i atrakcji Gabrowa zaliczyć można m in. Muzeum Etnograficzne, cerkiew Świętej Trójcy, znajdujące się w XIX wiecznym odrodzeniowym Domu Deczkowa Muzeum Historyczne, Kościół Wniebowzięcia oraz liczne bogato zdobione kamienice mieszczańskie z okresu Odrodzenia Narodowego.

Okolice

Niecałe 2 km od miasta natrafić można na pozostałości średniowiecznej bułgarskiej twierdzy Gradiszte. Forteca ta wzniesiona została w miejscu dawnego rzymskiego obozu warownego. Ponadto w pobliżu Gabrowa znajduje się także niewielka miejscowość Etyr ze skansenem bułgarskiej wsi z okresu Odrodzenia Narodowego oraz będąca świadkiem krwawych walk pomiędzy wojskami tureckimi a połączonymi siłami Rosjan i Bułgarów słynna Przełęcz Szipka.

Ciekawostki

  • Gabrowo uważane jest za najdłuższe miasto Bułgarii. Jego zabudowa ciągnie się wzdłuż obu brzegów rzeki Jantry na długości około 25 kilometrów.

mail

Multimedia