Cascais

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Dystrynkt: Lizboński
GPS: N: 38°41'36.90", W: 9°25'13.25"
Cascais
Cascais - panorama

Cascais to niewielkie miasteczko w Portugalii, położone nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego nad malowniczą piaszczystą, osłoniętą zatoką w odległości około 30 kilometrów na zachód od Lizbony. Jeszcze do XIX stanowiło ono małą wioskę rybacką, która w pierwszej połowie XX wieku zyskała sławę za sprawą rodziny królewskiej, która wraz z całym dworem wybrała sobie je na miejsce letniego wypoczynku. W czasie II wojny światowej neutralność Portugalii spowodowała, że do kraju tego bardzo chętnie przyjeżdżało z ościennych krajów wiele rodzin królewskich. Znaczna cześć z nich upodobała sobie właśnie Cascais. Wtedy też rozpoczęto w samym miasteczku jak i jego okolicach budowę wielu nowych eleganckich willi, a okoliczne plaże zaczęły być coraz częściej oblegane przez wczasowiczów. Obecnie Cascais to popularny kurort letni z licznymi plażami (najpopularniejsza z nich to Guincho Beach) oraz malowniczym portem jachtowym. W mieście znajduje się też kilka zabytkowych budowli z których najciekawsze to m in. XVI wieczna Cytadela (to właśnie w niej spędzała wakacje rodzina królewska), Latarnia Morska Santa Marta, Muzeum Conde Castro Guimarães, kościół wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Morza (Museu do Mar). Do rybackiej przeszłości miasta nawiązuje targ rybny (mercado de peixe), który latem organizowany jest zawsze w samym centrum miasta.

Boca do Inferno

Odwiedzając Cascais warto także wybrać się do oddalonego o około 2 km od centrum miasta Boca do Inferno (Wrota Piekieł). Znajduje się tam malowniczy wysoki klif w którym fale morskie wydrążyły studnię oraz tunel do niej prowadzący. Napierające fale fale powodują ciągły łoskot oraz huk, który przez miejscowych nazwany został "odgłosami piekieł".

Zdjęcia [9]
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 813
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 834
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 828
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 781
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 785
Cascais
Plaże, morza, jeziora i rzeki Lamia· 788
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Portugalii (jak i sąsiedniej Hiszpanii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Portugalii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Polub nas