Pałac Pena (Palácio Nacional da Pena)

Portugalia     UNESCO
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Lizboński
Miejscowość: Sintra
GPS: N: 38°47'14.26", W: 9°23'25.44"
Pałac Pena
Pałac Pena - panorama

Pałac Pena (Pałac Skalny) to romantyczna kolorowa i wręcz bajkowa budowla w Portugalii, która wybudowana została na jednym z najwyższych szczytów Gór Sintra (Serra de Sintra) otaczających malownicze historyczne miasteczko Sintra. Rezydencja wzniesiona została w latach 1839-1850 w miejscu dawnego XVI wiecznego klasztoru Hieronimitów. Budowlę otacza porośnięty gęstą roślinnością malowniczy 200 hektarowy park krajobrazowy (Parque da Pena). Fundatorem pałacu był ówczesny król Portugalii, mąż królowej Marii II - Ferdynand II Koburg (Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha). Głównym projektantem został niemiecki baron i inżynier Wilhelm Ludwig von Eschwege (1777-1855). Budowla stanowi ekscentryczną mieszankę wielu stylów architektonicznych i przez miejscowych architektów uważana jest za największe w Europie zbiorowisko kiczu. Mimo to pałac przyciąga każdego roku rzesze turystów i obecnie uważany jest za jeden z symboli Portugalii. Pałac ten stanowił także inspirację dla wielu poetów i podróżników. Jednym z pierwszych sławnych ludzi, którzy się tu zatrzymywali był angielski powieściopisarz i dramaturg Lord Byron. Do pałacu prowadzi tylko jedna droga. Wije się na zakolami pośród licznych pieczar, porośniętych mchem głazów, wodospadów, jeziorek oraz załomów skalnych. Wewnątrz dla zwiedzających udostępnione są m.in. Sala Arabska z iluzjonistycznymi malowidłami czy Sala Balowa z wielkim żyrandolem i "lampami" w postaci Maurów z turbanami trzymającymi elektryczne świeczki. Z dawnego klasztoru zachowały się manuelińskie krużganki oraz kaplica z XVI-wiecznym ołtarzem wykonanym z alabastru. Z murów pałacu roztacza się malownicza panorama Sintry a przy sprzyjającej pogodzie widać Lizbonę i wody oceanu. W 1995 roku Pałac Pena wraz z pozostałymi pałacami Sintry został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Znany niemiecki kompozytor Richard Strauss (1864-1949) po wizycie w pałacu stwierdził, że nigdy w życiu nie widział piękniejszej budowli;
  • W 2007 roku Pałac Pena< uznany został za jeden z siedmiu cudów Portugalii.

Ceny biletów
Pałac i Park:
- normalny: 14 EUR
- ulgowy: 12,5 EUR
- rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci): 49 EUR

Park:
- normalny: 7,5 EUR
- ulgowy: 6,5 EUR
- rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci): 26 EUR
Godziny otwarcia
- codziennie w godz.: 9:00-19:00
Zdjęcia [22]
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 482
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 486
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 487
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 484
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 483
Pałac Pena
Zamki i pałace Pielgrzym· 477
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Portugalii (jak i sąsiedniej Hiszpanii) napotkać można mnóstwo domów ozdobionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejo. Ich nazwa pochodzi od arabskiego słowa "al zulaiju", co oznacza mały gładki kamień. Zwyczaj oklejania ścian płytkami ceramicznymi wprowadzili w Portugalii Arabowie, panujący tu w średniowieczu przez blisko osiem stuleci.
Polub nas