Baeza

Hiszpania     UNESCO
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 16 360
GPS: N: 37°59'24.72", W: 3°28'4.30"
Baeza
Baeza - panorama
Baeza to zabytkowe miasto w południowej Hiszpanii, położone na trzech malowniczych wzgórzach na prawym brzegu rzeki Gwadalkiwir. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Baetia. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a potem przejęli je Maurowie. To właśnie w czasie rządów tych drugich Baeza przeżywała swój pierwszy okres świetności. W owych czasach miasto zamieszkiwane było przez blisko 50 tysięcy ludzi. W epoce taif (małych państw powstałych po rozpadzie kalifatu kordobańskiego) Baeza była stolicą królestwa zarządzanego przez emira Al-Bajjasiego, wasala króla Kastylii i Leónu - Ferdynanda III Świętego (1199-1252). Emir aktywnie wspierał króla w jego chrześcijańskiej rekonkwiście. Gdy został podstępnie zamordowany, wojska królewskie wkroczyły do Baezy, muzułmańscy mieszkańcy zmuszeni zostali do ucieczki do pobliskiej Granady, gdzie założyli własną dzielnicę zwaną Albaicín. Praktycznie do połowy XIII wieku w mieście znajdowała się siedziba odradzającego się biskupstwa, które ostatecznie zostało przeniesione do Jaén. Kolejny rozkwit Baezy przypadł na XVI wiek. Wtedy też w mieście aktywnie działał znany hiszpański architekt epoki renesansu Andrés de Vandelvira. W Baeza założony został uniwersytet, a także rozbudowano katedrę.

Zwiedzanie
Serce miasta stanowi otoczony okazałymi renesansowymi pałacami niewielki Plaza del Pópulo (Plac Wszystkich Ludzi). W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna ozdobiona dwoma groźnymi lwami strzegącymi rzeźbę przedstawiającą iberyjską księżniczkę Imilce, poślubioną kartagińskiemu wodzowi Hannibalowi. Jedną z pierzei placu zamyka okazała renesansowa katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Catedral de la Natividad de Nuestra Señora). Ta trójnawowa świątynia wzniesiona została w 1593 roku na ruinach starego meczetu. Głównym projektantem budowli został znany hiszpański architekt epoki renesansu Andrés de Vandelvir. Resztki architektury mauretańskiej zachowały się w kondygnacji cokołu dzwonnicy i w krużganku. Pozostałe ważne zabytki Baezy to m.in. wzniesiony wg projektu Juana Guasa izabeliński Palacio de los Marquesos de Jabalquinto, późnoromański kościół Santa Cruz, liczne renesansowe pałace oraz liczne bogato zdobione fontanny (Fuente de Santa María, Fuente de los Leones).
W 2003 roku Baeza wraz z pobliską Ubedą zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [5]
Baeza
Miasta Dude· 1399
Baeza
Miasta Dude· 1653
Baeza
Miasta Dude· 1538
Baeza
Miasta Dude· 1502
Baeza
Miasta Dude· 1443
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Palos de la Frontera to obecnie niewielkie zapomniane andaluzyjskie miasteczko, położone w południowej Hiszpanii u ujścia rzeki Tinto do Atlantyku. Nikt by nie przypuszczał, że to właśnie stąd w XV wieku wypływały statki Krzysztofa Kolumba w swoje pierwsze dalekie odkrywcze wyprway.
Reklama
Polub nas