Jaén

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 116 417
GPS: N: 37°46'3.09", W: 3°47'20.54"
Jaén
Jaén - panorama
Jaén to miasto w południowej Hiszpanii (Andaluzja), położone na przedgórzu Gór Betyckich, w okolicach źródeł rzeki Gwadalkiwir. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Kartagińczycy założyli tu jedną ze swoich kolonii. Jakiś czas później zastała ona podbita i zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto wraz z całą Andaluzją zostało przejęte przez Maurów. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego z Kastylii do Andaluzji spowodowało, że Jaén bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i militarnych regionu. Po rozpadzie kalifatu kordobańskiego w 1031 roku miasto stało się stolica jednego z państewek taify. W czasie rekonkwisty z uwagi na strategiczne położenie Jaén stanowiło przedmiot wielu zaciekłych walk pomiędzy Maurami a wojskami chrześcijańskimi. Ostatecznie w 1264 oku po wielomiesięcznym oblężeniu miasto zostało zdobyte i zajęte przez wojska ówczesnego króla Kastylii i Leónu - Ferdynanda III Świętego (1199-1252). Po wygranej bitwie król polecił wybudować na okolicznym wzgórzu monumentalny krzyż, a także wzmocnić fortyfikacje i wybudować potężny zamek. W kolejnych latach Jaén przez krótki okres czasu odgrywało role ważnej twierdzy granicznej w walkach z królestwem Grenady.

Zwiedzanie
Jednym z najważniejszych zabytków Jaén jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna trójnawowa renesansowa Katedra Wniebowzięcia NMP (Catedral de la Asunción). Świątynia ta wzniesiona została w XVI wieku w miejscu dawnego (zniszczonego w czasie rekonkwisty) meczetu. Głównym projektantem kościoła został znany hiszpański architekt Andrés de Vandelvir. Budowa katedry ciągnęła się przez blisko 150 lat, a ostatnie prace prowadzone były jeszcze na początku XVIII wieku. Z tego okresu pochodzi m.in bogata dekoracja zachodniej części świątyni. Dziś budowla ta uznawana jest za jeden z najpiękniejszych renesansowych kościołów Andaluzji. Innym ważnym zabytkiem Jaén jest usytuowany na malowniczym wzgórzu XIV wieczny zamek św. Katarzyny (Castillo de Santa Catalina). Warownia ta wzniesiona została na polecenie Ferdynanda III Świętego (1199-1252) w miejscu starej arabskiej twierdzy.
Pozostałe warte uwagi zabytki Jaén to m.on XVI wieczna kaplica św. Andrzeja (Capilla de San Andrés), pozostałości XI wiecznej łaźni arabskiej (Baños Arabes), renesansowy Pałac Vilches, neobarokowy budynek ratusza miejskiego oraz XVI wieczna Bazylika San Ildefonso.

Ciekawostki
- Jaén znane jest na jako jeden z największych na świecie producentów oliwy z oliwek.
Zdjęcia [4]
Jaén
Miasta Zibi· 238
Jaén
Miasta Zibi· 219
Jaén
Miasta Zibi· 225
Jaén
Miasta Zibi· 225
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na południu Hiszpanii Andaluzja swoją nazwę zyskała jeszcze w czasach panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Arabowie nazwali swoje nowo zdobyte ziemie Al-Andalus co prawdopodobnie związane było z germańskim plemieniem Wandalów które zamieszkiwało niegdyś te tereny.
Reklama
Polub nas