Kopenhaga (København)

Dania     UNESCO
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Stołeczny
Populacja: 1 167 569
Powierzchnia: 88 km²
GPS: N: 55°40'34.66", E: 12°34'5.22"
Kopenhaga
Kopenhaga - panorama

Kopenhaga to stolica i zarazem największe miasto Danii, położone nad cieśniną Sund na wschodnim krańcu Zelandii oraz północnym wybrzeżu wyspy Amager. Najstarsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z XI wieku, kiedy to istniała tu niewielka rybacka osada znana pod nazwą Horn (Port). Oficjalnie miasto założone zostało jednak dopiero w 1167 roku przez duńskiego biskupa Absalona. W połowie XIII wieku Kopenhaga otrzymała prawa miejskie i już wtedy znana była pod nazwą Kobenhavn - oznaczającą Port Kupców. W XIV wieku miasto przeżyło kilka najazdów z konkurencyjnego portu w Lubece a w latach 1368-69 zostało zniszczone przez siły Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Po upadku portów Hanzy, Kopenhaga z uwagi na swoje korzystne położenie bardzo szybko urosła do rangi jednego z ważniejszych portów bałtyckich. W 1443 roku król Krzysztof III Bawarski przeniósł z Roskilde do Kopenhagi rezydencję królewską. Wtedy to Kopenhaga stałą się de facto stolicą kraju i do XVIII wieku była miastem koronacyjnym królów Danii. Swój zloty wiek miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku za panowania Chrystiana IV. To właśnie on ściągnął tu wielu znamienitych architektów z Niderlandów, którzy zaprojektowali m in. Okrągłą Wieżę (Rundetarn), Gmach Giełdy czy Rosenborg. Na początku XIX wieku miała miejsce w Kopenhadze bitwa morska pomiędzy flotą duńską a marynarką brytyjską. Pokonani Duńczycy zmuszeni zostali do rezygnacji z polityki neutralności. Niespełna kilka lat później po tym jak Dania stanęła po stronie Napoleona, Anglicy zbombardowali miasto niszcząc doszczętnie praktycznie 70% tkanki miejskiej. Po zakończeniu wojen Napoleońskich miasto przeżywało swój ponowny wielki rozkwit.

Zwiedzanie

Najbardziej uczęszczaną przez turystów dzielnicą jest Indre By - gdzie znajduje się pełna zabytków sieć malowniczych uliczek o specyficznej atmosferze. Oprócz licznych zabytków, muzeów i galerii Kopenhaga oferuje przyjezdnym wyjątkowo swobodną młodzieżową atmosferę. Wokół miasta rozlokowanych jest także wiele pięknych piaszczystych plaż. Do najważniejszych zabytków miasta należą m in. barokowo-eklektyczny kościół Fryderyka (nazywany bywa on także często kościołem Marmurowym), Pałac Amalienborg (oficjalna rezydencja duńskich monarchów), Kościół św. Mikołaja, XVII wieczny Zamek Rosenborg (obecnie siedziba muzeum), luterański kościół Najświętszego Zbawiciela (jedna z najwyższych świątyń Kopenhagi), budynek Ratusza, Ogrody Tivoli oraz pomnik Kopenhaskiej Syrenki przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (jeden z najbardziej znanych bajkopisarzy i zarazem mieszkańców Kopenhagi). Odwiedzając Kopenhagę warto także wybrać się do dzielnicy Bispebjerg, gdzie zobaczyć można zbudowany na początku XX wieku Kościół Grundtviga. Świątynia ta reprezentuje styl ekspresjonistyczny połączony z elementami neogotyckimi.

Muzea w Kopenhadze

 • Muzeum Narodowe (Nationalmuseet) - znajduje się przy ulicy Ny Vestergade 10 w XVIII wiecznym Pałacu Królewskim i prezentuje zbiory głównie z zakresu archeologii, etnologii, numizmatyki, etnografii, nauk przyrodniczych, komunikacji, a także duńskich Skarbów Narodowych. Placówka regularnie organizuje także wystawy czasowe.
 • Muzeum Miasta Kopenhagi (Kobenhavns Bymuseum) - znajduje się przy ulicy Stormgade 18 i prezentuje historię miasta począwszy od XII wieku aż po czasy obecne. Założone zostało w 1901 roku i początkowo miało siedzibę na poddaszu ratusza. W kolejnych latach wraz z powiększaniem zbiorów muzeum kilkukrotnie zmieniało swoją siedzibę.
 • Muzeum Geologiczne (Statens Naturhistoriske Museum) - znajduje się przy ulicy Oster Voldgade 5-7 na terenie Uniwersytetu i prezentuje bogatą kolekcję rożnego rodzaju skamieniałości, minerałów czy meteorytów.
 • Nowa Gliptoteka Carlsberga (Ny Carlsberg Glyptotek) - znajduje się przy ulicy Dantes Plads 7 i prezentuje pokaźny zbiór rzeźb (zarówno starożytnych jak i współczesnych) jakie zebrał duński browarnik, kolekcjoner i mecenas sztuki Carl Jacobsen (1842-1914) inspirując się glyptoteką monachijską króla Ludwika I. Obejrzeć tu można m.in. starożytną statuetkę Ramzesa II, sarkofag zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze, liczne mumie, brązowy posąg Seta, rzymską mozaikę "Porwanie Europy" czy reliefy zwierzęce byka, lwa i smoka z babilońskiej Bramy Isztar.
 • Muzeum Marynarki Wojennej (Orlogsmuseet) - znajduje się przy ulicy Overgaden Oven Vandet 58 i poświęcone jest historii Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej. Obejrzeć tu można m.in. kolekcje mundurów, broni, instrumentów nawigacyjnych oraz modeli statków wykorzystywanych przez marynarkę wojenną pod koniec XVII wieku.
 • Duńskie Muzeum Filmu (Det Danske Filmmuseum) - znajduje się przy ulicy Gothersgade 55 i prezentuje historię zarówno duńskiej jak i światowej kinematografii.
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji (Post & Tele Museum) - znajduje się przy ulicy Kobmagergade 37 i prezentuje różnego rodzaju eksponaty i ekspozycje zwiazane z pocztą duńską. Obejrzeć tu można m.in. portrety pracowników poczty, kolekcje znaczków pocztowych czy stare książki telefonicze.
 • Państwowe Muzeum Sztuki (Statens Museum For Kunst) - znajduje się przy ulicy Solvgade 48 i prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki. Zbiory muzeum obejmują prawie 9000 obrazów i rzeźb, około 300 tys. dzieł sztuki na papierze, oraz ponad 2600 gipsowych odlewów figur z okresu od starożytności do renesansu. Placówka szczyci się także bogatą kolekcją dzieł malarzy niderlandzkich i flamandzkich. Obewjrzeć można tu prace m.in. Mantegny, Tycjana, Tintoretto, Parmigianina, Breugela, Rubensa, Jordaensa, Halsa, Bloemaerta, Gysbrechtsa czy Rembrandta.
 • Muzeum Thorvaldsena (Thorvaldsens Museum) - znajduje się przy ulicy Bertel Thorvaldsens Plads 2 (w sąsiedztwie Pałacu Christiansborg) i prezentuje obszerną kolekcję dzieł słynnego duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena (1770-1844). Obejrzeć tu można m.in. marmurowe rzeźby, liczne posągi, popiersia czy reliefy jakie Thorvaldsen stworzył w Kopenhadze a także podczas jego czterdziestoletniego pobytu w Rzymie. Znajdują się tu też obrazy, antyki i przedmioty osobiste należące do Thorvaldsena. Na terenie placówki znajduje się także grób artysty, który zmarł nagle wieku 74 lat podczas przedstawienia w Teatrze Królewskim.
 • Muzeum Zoologiczne (Zoologisk Museum) - znajduje się przy ulicy Universitetsparken 15 i prezentuje dziką przyrodę Danii oraz całej Ziemi.
 • Muzeum Policji (Politihistorisk Museum) - znajduje się przy ulicy Falledvej 20 i poświęcone jest historii duńskiej policji.
 • Muzeum Wolności (Frihedsmuseet) - znajduje się przy Churchillparken i poświęcone jest duńskiemu ruchowi oporu podczas niemieckiej okupacji jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej w latach 1940-1945.
 • Muzeum Rekordów Guinessa (Guiness World Records Museum) - znajduje się przy ulicy Ostergade 16 i prezentuje różnego rodzaju ekspozycje obrazujące najciekawsze rekordy jakie wpisane zostały do Księgi Guinessa.
 • Muzeum Erotyki (Museum Erotica) - znajduje się przy ulicy Kobmagergade 24 i prezentuje eksponaty, które nie są przeznaczone dla osób poniżej 18 roku życia. Obejrzeć tu można m.in. liczne obrazy, rzeźby, bielizn erotyczna, fotografie, grafiki czy gadżety erotyczne. Są tu także ekspozycje obrazujące co wydarzyło się w sypialniach znanych osób, takich jak H.K. Andersen, Marilyn Monroe czy Sigmund Freud.
 • Duńskie Muzeum Wojny (Krigsmuseet) - znajduje się przy ulicy i prezentuje niezywkle imponujacą kolekcję mieczy, zbroi, pistoletów, karabinów maszynowych oraz innej broni. Można obejrzeć tu także blisko 300 dział jakie wykorzystywała artyleria począwszy od średniowiecza aż po czasy obecne.
 • Muzeum Sztuki Stosowanej (Designmuseum Danmark) - znajduje się przy ulicy Bredgade 68 i prezentuje różnego rodzaju przedmioty oraz eksponaty jakie na przestrzeni wieków stworzyli najlepsi skandynawscy projektanci. Placówka obrazuje także rozwój designu Danii. Muzeum zostało założone w 1890 roku i obecnie uchodzi za największą tego typu placówkę tematyczną w Skandynawii.

Ciekawostki

 • W Kopenhadze znajduje się drugi pod względem wieku park rozrywki na świecie. Ogrody Tivoli otwarto 15 sierpnia 1843 roku;
 • Najwyższym budynkiem Kopenhagi jest wybudowany w 1928 roku dawny zamek królewski Christiansborg, który ma 106 metrów wysokości;
 • W Kopenhadze znajduje się łącznie około 320 km ścieżek rowerowych. Miejscowe władze planują, aby do 2025 rok zostać najprzyjaźniejszym miastem dla rowerzystów na świecie.

Zdjęcia [111]
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 43
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 41
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 44
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 41
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 37
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 44
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1956 roku w Kopenhadze urodził się słynny duński reżyser filmowy Lars von Tier. Jego najbardziej znane i cenione filmy to m in. "Przełamując fale", "Królestwo" czy "Dogville".
Reklama
Polub nas