Kopenhaga (København)

Dania     UNESCO
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Stołeczny
Populacja: 1 167 569
Powierzchnia: 88 km²
GPS: N: 55°40'34.66", E: 12°34'5.22"
Kopenhaga
Kopenhaga - panorama

Kopenhaga to stolica i zarazem największe miasto Danii, położone nad cieśniną Sund na wschodnim krańcu Zelandii oraz północnym wybrzeżu wyspy Amager. Najstarsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z XI wieku, kiedy to istniała tu niewielka rybacka osada znana pod nazwą Horn (Port). Oficjalnie miasto założone zostało jednak dopiero w 1167 roku przez duńskiego biskupa Absalona. W połowie XIII wieku Kopenhaga otrzymała prawa miejskie i już wtedy znana była pod nazwą Kobenhavn - oznaczającą Port Kupców. W XIV wieku miasto przeżyło kilka najazdów z konkurencyjnego portu w Lubece a w latach 1368-69 zostało zniszczone przez siły Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Po upadku portów Hanzy, Kopenhaga z uwagi na swoje korzystne położenie bardzo szybko urosła do rangi jednego z ważniejszych portów bałtyckich. W 1443 roku król Krzysztof III Bawarski przeniósł z Roskilde do Kopenhagi rezydencję królewską. Wtedy to Kopenhaga stałą się de facto stolicą kraju i do XVIII wieku była miastem koronacyjnym królów Danii. Swój zloty wiek miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku za panowania Chrystiana IV. To właśnie on ściągnął tu wielu znamienitych architektów z Niderlandów, którzy zaprojektowali m in. Okrągłą Wieżę (Rundetarn), Gmach Giełdy czy Rosenborg. Na początku XIX wieku miała miejsce w Kopenhadze bitwa morska pomiędzy flotą duńską a marynarką brytyjską. Pokonani Duńczycy zmuszeni zostali do rezygnacji z polityki neutralności. Niespełna kilka lat później po tym jak Dania stanęła po stronie Napoleona, Anglicy zbombardowali miasto niszcząc doszczętnie praktycznie 70% tkanki miejskiej. Po zakończeniu wojen Napoleońskich miasto przeżywało swój ponowny wielki rozkwit.

Zwiedzanie

Najbardziej uczęszczaną przez turystów dzielnicą jest Indre By - gdzie znajduje się pełna zabytków sieć malowniczych uliczek o specyficznej atmosferze. Oprócz licznych zabytków, muzeów i galerii Kopenhaga oferuje przyjezdnym wyjątkowo swobodną młodzieżową atmosferę. Wokół miasta rozlokowanych jest także wiele pięknych piaszczystych plaż. Do najważniejszych zabytków miasta należą m in. barokowo-eklektyczny kościół Fryderyka (nazywany bywa on także często kościołem Marmurowym), Pałac Amalienborg (oficjalna rezydencja duńskich monarchów), Kościół św. Mikołaja, XVII wieczny Zamek Rosenborg (obecnie siedziba muzeum), luterański kościół Najświętszego Zbawiciela (jedna z najwyższych świątyń Kopenhagi), budynek Ratusza, Ogrody Tivoli oraz pomnik Kopenhaskiej Syrenki przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (jeden z najbardziej znanych bajkopisarzy i zarazem mieszkańców Kopenhagi). Odwiedzając Kopenhagę warto także wybrać się do dzielnicy Bispebjerg, gdzie zobaczyć można zbudowany na początku XX wieku Kościół Grundtviga. Świątynia ta reprezentuje styl ekspresjonistyczny połączony z elementami neogotyckimi.

Ciekawostki

  • W Kopenhadze znajduje się drugi pod względem wieku park rozrywki na świecie. Ogrody Tivoli otwarto 15 sierpnia 1843 roku;
  • Najwyższym budynkiem Kopenhagi jest wybudowany w 1928 roku dawny zamek królewski Christiansborg, który ma 106 metrów wysokości;
  • W Kopenhadze znajduje się łącznie około 320 km ścieżek rowerowych. Miejscowe władze planują, aby do 2025 rok zostać najprzyjaźniejszym miastem dla rowerzystów na świecie.

Zdjęcia [101]
Kopenhaga
Miasta Johnny· 24
Kopenhaga
Miasta Johnny· 21
Kopenhaga
Miasta Johnny· 29
Kopenhaga
Miasta Johnny· 23
Kopenhaga
Miasta Johnny· 24
Kopenhaga
Miasta Johnny· 24
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z symboli Kopenhagi jest znajdujący się w miejskim porcie posąg przedstawiający Małą Syrenkę. Według jednej z miejscowych legendy jest to siostra naszej rodzimej warszawskiej Syrenki. Niegdyś obie wypłynęły z głębin Bałtyku i dotarły do Gdańska gdzie rozdzieliły się na zawsze. Jedna ruszyła w górę Wisły, a druga do Kopenhagi.
Reklama
Polub nas