Gmunden

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Górna Austria
Populacja: 13 021
Strona Internetowa: www.gmunden.at
GPS: N: 47°54'37.60", E: 13°47'25.50"
Gmunden
Gmunden - panorama

Gmunden to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasto w północnej Austrii, położone u stóp Alp na północnym krańcu jeziora Traunsee. Jego początki sięgają V wieku n.e. kiedy to znajdowała się tu niewielka osada, która w kolejnych wiekach rozrosła się w większe miasto. W X wieku w Gmunden rozpoczęta została budowa zamku oraz otaczających miasto potężnych murów obronnych. W owym czasie miasto bogaciło się głównie na handlu solą stając się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w regionie. Kres świetności Gmunden przyniosła wojna chłopska jaka toczona była w Górnej Austrii w pierwszej połowie XVII wieku. Z uwagi na swoje położenie w drugiej połowie XIX wieku Gmunden uzyskało status kurortu. Wtedy też wzniesiono tu wiele nowych okazałych wilii oraz domów letniskowych.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest jest usytuowany na niewielkiej wysepce jeziora Traunsee średniowieczny zamek Ort (Schloss Ort). Warownia ta połączona jest ze stałym lądem drewnianym mostem palowym. W latach 1996-2004 zamek posłużył za plan filmowy do niemiecko-austriackiego serialu telewizyjnego Schlosshotel Orth. Pozostałe zabytki Gmunden jakie warto zobaczyć to m.in XVI wieczny budynek Ratusza, barokowy kościół Objawienia Pańskiego (Stadtpfarrkirche), Teatr Miejski oraz XIX wieczny kościół ewangelicki.

Ciekawostki

  • Gmunden znane jest z wyrobu cieszącej się międzynarodowym uznaniem kunsztownej ceramiki Gmundner Keramik, która produkowana jest tu od przeszło 100 lat. Miejscowa fabryka dostępna jest także dla turystów (zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem).

Zdjęcia [4]
Gmunden
Miasta Radnik· 1281
Gmunden
Miasta Radnik· 1210
Gmunden
Miasta Radnik· 1100
Gmunden
Miasta Radnik· 1327
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Austriacy piją dwa razy więcej kawy niż piwa. Prawdziwe kawiarnie (Kaffeehäuser) są w każdym większym mieście, jak Wiedeń, Salzburg, Graz czy Linz.
Reklama
Polub nas