Opactwo Benedyktynów Göttweig (Stift Göttweig)

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Dolna Austria
Miejscowość: Furth bei Göttweig
Strona Internetowa: www.stiftgoettweig.or.at
GPS: N: 48°22'0.27", E: 15°36'47.22"
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Opactwo Benedyktynów Göttweig - panorama
Furth bei Göttweig to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Austrii, położona, około 5 km w kierunku południowym od centrum Krems nad Dunajem. Tym co przyciąga tu wielu turystów oraz pielgrzymów z całego kraju jest usytuowane na malowniczym wzgórzu (449 metrów n.p.m.) okazałe średniowieczne Opactwo Benedyktynów Göttweig (Stift Göttweig). Klasztor ten założony został w 1083 roku przez ówczesnego biskupa Passawy - św. Altmanna (1015-1091). Niespełna dziesięć lat później do opactwa przybyli pierwsi benedyktyni. W 1718 roku klasztor został praktycznie w całości strawiony przez pożar. Wkrótce po tym tragicznym przystąpiono do jego odbudowy. Zatrudniono wówczas cesarskiego architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta pod kierownictwem którego powstał na zgliszczach starego opactwa dużo większy nowy wspaniały barokowy kompleks klasztorny. Ze względu na swoje usytuowanie na wysokim wzgórzu Opactwo Göttweig nazywane bywa także często "austriackim Monte Cassino". Najstarszą budowlą całego kompleksu sakralnego jest wieku pochodząca z drugiej połowy XI wieku roku romańska kaplica św. Erentrudy (Erentrudiskapelle). Świątynia ta została pieczołowicie odrestaurowana na początku XX stulecia. Na terenie opactwa znajduje się także gotycki (z barokowym wnętrzem) kościół klasztorny (Stiftskirche), komnaty cesarskie wraz z paradną klatką schodową, muzeum sztuki i dziejów klasztoru oraz szczycąca się kolekcją 130 tysięcy książek i starodruków biblioteka klasztorna.
W zabudowaniach klasztornych urządzona została także restauracja oraz hotel.

Ciekawostki
- Przy klasztorze przebiega droga która, stanowi fragment słynnego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Zdjęcia [9]
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 542
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 503
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 498
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 513
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 499
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne Snowman· 1801
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Fen to charakterystyczny ciepły i suchy alpejski wiatr. Wieje przeważnie wiosną i latem z gór w doliny i przynosi słoneczną pogodę oraz bezchmurne niebieskie niebo. Jednak, jak twierdzą miejscowi niekorzystnie wpływa na samopoczucie. W Tatrach wiatr ten nazywany jest halny.
Reklama
Polub nas