Opactwo Benedyktynów Göttweig (Stift Göttweig)

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Dolna Austria
Miejscowość: Furth bei Göttweig
Strona Internetowa: www.stiftgoettweig.or.at
GPS: N: 48°22'0.27", E: 15°36'47.22"
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Opactwo Benedyktynów Göttweig - panorama

Furth bei Göttweig to niewielka miejscowość w północno-wschodniej Austrii, położona, około 5 km w kierunku południowym od centrum Krems nad Dunajem. Tym co przyciąga tu wielu turystów oraz pielgrzymów z całego kraju jest usytuowane na malowniczym wzgórzu (449 metrów n.p.m.) okazałe średniowieczne Opactwo Benedyktynów Göttweig (Stift Göttweig). Klasztor ten założony został w 1083 roku przez ówczesnego biskupa Passawy - św. Altmanna (1015-1091). Niespełna dziesięć lat później do opactwa przybyli pierwsi benedyktyni. W 1718 roku klasztor został praktycznie w całości strawiony przez pożar. Wkrótce po tym tragicznym przystąpiono do jego odbudowy. Zatrudniono wówczas cesarskiego architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta pod kierownictwem którego powstał na zgliszczach starego opactwa dużo większy nowy wspaniały barokowy kompleks klasztorny. Ze względu na swoje usytuowanie na wysokim wzgórzu Opactwo Göttweig nazywane bywa także często "austriackim Monte Cassino". Najstarszą budowlą całego kompleksu sakralnego jest wieku pochodząca z drugiej połowy XI wieku roku romańska kaplica św. Erentrudy (Erentrudiskapelle). Świątynia ta została pieczołowicie odrestaurowana na początku XX stulecia. Na terenie opactwa znajduje się także gotycki (z barokowym wnętrzem) kościół klasztorny (Stiftskirche), komnaty cesarskie wraz z paradną klatką schodową, muzeum sztuki i dziejów klasztoru oraz szczycąca się kolekcją 130 tysięcy książek i starodruków biblioteka klasztorna. W zabudowaniach klasztornych urządzona została także restauracja oraz hotel.

Ciekawostki

  • Przy klasztorze przebiega droga która, stanowi fragment słynnego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Zdjęcia [9]
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 872
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 866
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 817
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 816
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne ZenSu· 804
Opactwo Benedyktynów Göttweig
Obiekty sakralne Snowman· 2180
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Austrii pochodzi słynny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold Alois Schwarzenegger. Urodził się on w 1947 roku w niewielkiej wiosce Thal na przedmieściach Grazu. Po zdobyciu w 1967 roku tytułu Mr. Universe wyjechał Do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął swoją aktorską karierę. Jego pierwszą rolą była tytułowa postać w filmie nakręconym w 1970 roku Herkules w Nowym Jorku.
Reklama
Polub nas