Enna

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
Strona Internetowa: www.comune.enna.it
GPS: N: 37°33'51.36", E: 14°16'29.09"
Enna
Enna - panorama
Enna to miasto we Włoszech, położone w samym sercu Sycylii. Miasto usytuowane zostało na wysokim (900 metrów n.p.m.) płaskowyżu z którego rozpościera się malownicza panoramy wyspy. Z tego powodu na terenie Enny znajduje się wiele tarasów oraz punktów widokowych. Z uwagi na swoje położenie miasto nazywana bywa często "pępkiem Sycylii". W starożytności Enna znajdowała się kolejno pod panowaniem Greków, Kartagińczyków i Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się w ręce Bizancjum, a na przestrzeni IX-XI wieku rządzili tu Arabowie. W czasie panowania Normanów miasto nosiło nazwę Castrogiovanni. Do antycznej nazwy powrócono dopiero w pierwszej połowie XX wieku.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Enny jest usytuowana w samym sercu miasta trójnawowa Katedra Najświętszej Marii Panny (Duomo di Enna). Świątynia wzniesiona została w XIV wieku na polecenie księżny Eleonory, żony Fryderyka II Sycylijskiego. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na kaplicę dei Marmi w której znajduje się statua matki Bożej patronki miasta. Kolejnym cennym zabytkiem miasta jest usytuowany w pobliżu katedry i górujący nad miastem średniowieczny monumentalny zamek Lombardzki (Castello di Lombardia). Ta imponująca warownia wzniesiona została w XIII stuleciu przez panujących wówczas na Sycylii Hohenstaufów. Cały kompleks warowny zajmuje obecnie powierzchnię przeszło 26 tysięcy m2 co czyni go jednym z największych tego typu obiektów warownych we Włoszech. Pozostałe ważne zabytki Enny to m.in. kościół św Franciszka z Asyżu (San Francesco d'Assisi), XV wieczny Pałac Varisano (obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego), kościół św. Marka (San Marco), oraz stanowiące pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich brama miejska (Porta di Janniscuru) i ośmioboczna wieża obronna (Torre di Federico).

Ciekawostki
- Enna nosi przydomek Belvedere della Sicilia.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nie tylko pod Monte Cassino spoczywają nasi polegli w II wojnie światowej rodacy. W Loreto miejsce ostatniego spoczynku znalazło przeszło tysiąc żołnierzy Armii Andersa, którzy wyzwolili miasto i brali także udział w bitwie o Ankonę.
Reklama
Polub nas