Mesyna (Messina)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
Populacja: 246 323
Strona Internetowa: www.comune.messina.it
GPS: N: 38°11'31.42", E: 15°33'18.00"
Mesyna
Mesyna - panorama

Mesyna (Messina) to miasto w południowych Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, u podnóża Gór Pelorytańskich nad Cieśniną Mesyńską. Założone założone zostało w VIII wieku p.n.e. przez Greków jako osada zwana Zankle co w wolnym tłumaczeniu oznacza kosę lub sierp. Nazwa ta prawdopodobnie związana była z kształtem zatoki nad którą usytuowana została. W 396 p.n.e. Zankle zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Kartagińczyków. Wkrótce potem odbudowane wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Miastem kolejno władali Mamertynowie, Rzymianie, Bizancjum, a później Arabowie. Ostatecznie w 1060 roku Mesyna wraz z całą Sycylią została podbita i zajęta przez Normanów. W 1186 roku w wyniku ślubu pomiędzy Henrykiem VI, a sycylijską księżniczką Konstancją, Sycylia została przyłączona do księstwa Szwabii, stając się następnie częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Swój największy okres świetności Mesyna przeżywała w późnym średniowieczu stając się obok Palermo jednym z największych i najbogatszych ośrodków handlowych wyspy. W 1860 roku Messynę zajęły wojska włoskiego rewolucjonisty i bojownika o zjednoczenie Włoch - Giuseppe Garibaldiego (1807-1882). W swojej historii Mesyna była wielokrotnie nawiedzana przez trzęsienia ziemi i tsunami. Największe wstrząsy odnotowane zostały w 1783 i 1908 roku, kiedy to miasto dosłownie zrównane zostało z ziemią. Na skutek kataklizmu śmierć poniosło przeszło 80 tysięcy osób. Nową, odbudowaną Mesynę po kilkudziesięciu latach zniszczyły bombardowania II wojny światowej. Mieszkańcy, doświadczeni przez los, nauczyli się żyć w trudnych warunkach. Podjęto wiele działań mających zabezpieczać miasto oraz jego mieszkańców przed kolejnymi trzęsieniami ziemi. Większość nowych domów jest niska, a ulice mają odpowiednią szerokość.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Mesyny jest usytuowana w samym sercu najstarszej części miasta okazała romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Duomo di Messina). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku z polecenia ówczesnego króla Sycylii i Neapolu, Rogera II (1127-1134). Jak większość zabytków Mesyny katedra zrekonstruowana została po zniszczeniach II wojny światowej. Fragmenty oryginalnej świątyni odnaleźć można w dolnych partiach fasady. Warto także zwrócić uwagę na dzwonnicę na której zamocowany jest jeden z największych zegarów astronomicznych świata. Pozostałe ważne zabytki Mesyny to m.in. usytuowana na placu katedralnym XVI wieczna fontanna Oriona, wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku kościół Santissima Annunziata dei Catalani (jedna z nielicznych budowli która przerwała trzęsienie ziemi i bombardowania), Palazzo Zanca, XVII wieczny fort św. Zbawiciela (Forte San Salvatore) z figurą Madonny, która według tradycji wysłała do mieszkańców Messyny list z błogosławieństwem oraz Muzeum Regionalne (Museo Regionale) z kolekcją obrazów Antonello da Messina i Caravaggia.

Ciekawostki

  • Messyna była pierwszym miastem w Europie, w którym odnotowano przypadek dżumy. Miało to miejsce w październiku 1347 roku;
  • Ciekawym obiektem w mieście są tzw. pylony mesyńskie, które powstały w 1957 jako słupy wysokiego napięcia przerzucone nad Cieśniną Mesyńską. W późniejszych latach linia ta zastąpiona została podwodnym kablem, a słupy pozostały jako zabytki historyczne.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas