Noto

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
Strona Internetowa: www.comune.noto.sr.it
GPS: N: 36°53'29.14", E: 15°4'11.31"
Noto
Noto - panorama
Noto to zabytkowe miasto w południowych Włoszech, położone w południowo-wschodniej części Sycylii na grzbietach górskich Monti Iblei. Jego początki sięgają IX wieku p.n.e., kiedy to założona została tu pierwsza osada. W 214 roku p.n.e. miasto zostało zajęte (podobnie jak pobliskie Syrakuzy) przez Rzymian. Wraz ze schyłkiem Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez Wandalów, Franków i Gotów. W IX wieku Syrakuzy dostało się pod panowanie Arabów, a w XI stuleciu przejęli je Normanowie.
Najtragiczniejszą datą w historii miasta był rok 1693 kiedy to w skutek trzęsienia ziemi kwitnące wówczas i dobrze prosperujące Noto zostało praktycznie całkowicie zrównane z ziemią. Kolejny wiek to zakrojona na wielką skalę odbudowa i rewitalizacja zniszczonego miasta (jak i całej południowej Sycylii). Sprowadzeni oraz miejscowi wybitni architekci zaprojektowali i dobudowali Noto w nowym barokowym stylu. Pieczołowicie dopracowane wszelkie detale i zdobienia budynków sprawiły, że nowo powstałe miasto stało się dużo bardziej bardziej okazałe niż przed kataklizmem.

Zwiedzanie
Obecnie zabytkowe centrum Noto uchodzi za perłę baroku sycylijskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest znajdująca się w samym jego sercu monumentalna bogato inkrustowana barokowa katedra św Mikołaja (Cattedrale di Noto). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1694-1703. W skutek trzęsienia ziemi i późniejszych zaniedbań w 1996 roku zawaliła się kopuła katedry. Bardzo szybko przystąpiono do jej odbudowy i rewitalizacji. Przy pracach wykonywanych tradycyjną technologią pracowało 83 tysiące robotników. Pozostałe ważne zabytki Noto to m in: znajdujący się naprzeciwko katedry Pałac Ducezio (obecnie siedziba ratusza miejskiego), klasztor San Salvatore, Pałac Trigona, zespół klasztorny Santa Chiara, bogato zdobiony Pałac Nicolaci Villadorata, kościół św Karola Boromeusza (Chiesa di San Carlo al Corso), Pałac Biskupi (Palazzo Vescovile) oraz stanowiąca jeden z symboli miasta okazała Brama Królewska (Porta Reale). W 2002 roku barokowe centrum Noto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Każdego roku w trzecią niedzielę maja w Noto organizowany jest Festiwal Kwiatowy (Infiorata di Noto). W tym czasie jedna z głównych ulic miasta pokryta zostaje rozległym dywanem utworzonym z przeróżnych gatunków kwiatów.
Zdjęcia [6]
Noto
Miasta Atena· 197
Noto
Miasta Atena· 201
Noto
Miasta Atena· 188
Noto
Miasta Atena· 192
Noto
Miasta Atena· 194
Noto
Miasta Atena· 188
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nie tylko pod Monte Cassino spoczywają nasi polegli w II wojnie światowej rodacy. W Loreto miejsce ostatniego spoczynku znalazło przeszło tysiąc żołnierzy Armii Andersa, którzy wyzwolili miasto i brali także udział w bitwie o Ankonę.
Reklama
Polub nas