Herkulanum (Ercolano)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Kampania
GPS: N: 40°48'21.77", E: 14°20'49.84"
Herkulanum
Herkulanum - panorama

Herkulanum albo Herkulaneum, (Ercolano) to miasto w południowo-zachodnich Włoszech (Kampania), położone nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Jego historia związana jest z Pompejami oraz tragicznymi wydarzeniami, jakie miały tu miejsce w 79 roku, kiedy to oba miasta zostały doszczętnie zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza. W mitologii rzymskiej wulkany były wrotami podziemnego miasta. Ostatni wybuch Wezuwiusza miał miejsce w VIII w. p.n.e. tak więc mało kto pamiętał, że bujnie porośnięte zielone zbocza góry mogą być ponownie groźne. Miasto zbudowali najprawdopodobniej Oskijczycy, następnie w VI wieku p.n.e. podporządkowali je Etruskowie, a w V wieku p.n.e. nowymi właścicielami miasta stali się Samnici. Nieubłaganie nadchodził jednak okres panowania Rzymu, którego machina wojenna działała coraz sprawniej. W 307 roku p.n.e Rzym pokonał Samnitów i stał się jedynym panem półwyspu apenińskiego. Walory uzdrowiskowe Herkulanum docenili zamożni Rzymianie, dla których miasto stało się czymś w rodzaju miejscowości wypoczynkowej. W owym czasie Herkulanum zamieszkiwało mniej więcej 1/3 mieszkańców Pompejów, tak więc było to miasto dość duże. Brak komunikacji sprawił, że miasto nie było częścią szlaków handlowych, ludność zajmowała się głównie rolnictwem i rybołówstwem. Klimat i widoki docenili bogaci mieszkańcy Pompejów i Neapolu, to dzięki ich aktywności nadbrzeżna część miasta zapełniła się luksusowymi willami oraz obiektami publicznymi. Wrażenie robi teatr na 2500 widzów, wzdłuż półkolistego muru stały posągi z brązu, marmurowe płyty, bazylika, siedziba miejscowego sądu i ośrodek handlowy, świątynia poświęcona matce bogów Cebeli. Domy i budynki publiczne były ozdobione malowidłami, mozaikowymi posadzkami i portykami z alabastru. Miasto posiadało brukowane ulice, wodociągi z ołowianych rur i oczywiście łaźnię.

Wykopaliska

Prace wykopaliskowe rozpoczęta niezwykle wcześnie, bo już w 1709 roku, kiedy to podczas budowy studni przypadkowo odkryto scenę teatru. Prace archeologiczne były kontynuowane, niestety z różnym skutkiem i nasileniem. Okazało się również, że wiele cennych budowli jest w lepszym stanie niż ma to miejsce w Pompejach. W tym czasie odkryto również słynną Willę Papirusów. Intensywniejsze prace wykopaliskowe rozpoczęto dopiero w 1927 roku. Co ciekawe odkrycia odcisnęły swoje piętno na sztuce neoklasycystycznej, było to szczególnie widoczne nie tylko w XVIII wiecznym malarstwie, ale również w przedmiotach codziennego użytku tego okresu.

Herkulanum - Plan

Zwiedzanie

Najcenniejszym zabytkiem Herkulanum jest Willa Papirusów, czyli starożytna biblioteka. W trakcie osiemnastowiecznych wykopalisk znaleziono tu 1785 zwojów, które niestety w ogromnej większości zostały utracone. W owym czasie naukowcy nie dysponowali jeszcze taką technologią jak dzisiaj, która pozwoliła by uratować te starożytne rękopisy. Do czasów obecnych zachowało się zaledwie kilka, w tym dzieła epikurejczyków i łacińskie ("De Bello Actiaco"). Turyści mogą zobaczyć, jak wyglądało starożytne miasto, teatr, termy, gimnazjum, świetnie zachowane mozaiki. Na zwiedzanie starożytnego miasta należy przeznaczyć około 3 godzin. Niestety nie będzie nam dane poznać wszystkich tajemnic starożytnego miasta, gdyż na ruinach Herkulanum powstało już całkiem nowoczesne Portici. W 1997 roku Herkulanum wraz z Pompejami i Oplontis zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [6]
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 158
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 157
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 166
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 148
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 159
Herkulanum
Stanowiska archeologiczne Legionista· 150
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1564 roku w Pizie urodził wybitny włoski astronom, matematyk i twórca podstaw nowożytnej fizyki Galileusz (Galileo Galilei). Był on zwolennikiem heliocentrycznej budowy układu słonecznego i teorii Mikołaja Kopernika za co został potępiony przez Kościół katolicki.
Reklama
Polub nas