Amalfi - panorama

Amalfi to niezwykle malownicze nadmorskie miasteczko we Włoszech, położone nad Zatoką Salerno na słynnym Wybrzeżu Amalfitańskim (Costa Amalfitana) stanowiącym południową część Półwyspu Sorrentyńskiego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich kolonii. Miasto powstało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych dzięki czemu bardzo szybko stało głównym ośrodkiem handlowym w regionie, której kupcy mieli faktorie w całym basenie śródziemnomorskim. Swój największy okres rozkwitu Amalfi przeżywało od IX do XII wieku. Wtedy to obok Wenecji, Genu i Pizy było jedną z największych potęg morskich Italii. To właśnie tutaj powstał pierwszy kodeks morski zwany Tavole Amalfitane . Okres prosperity Amalfi przerwany został coraz częstszymi najazdami Normanów, które wspomagane były wojskami Pizy. Ostatecznie w 1131 roku miasto zostało podbite i zniszczone. Całości zniszczenia dopełniło trzęsienie ziemi jakie nawiedziło okoliczne tereny w 1342 roku.

Zwiedzanie

Obecnie Amalfi to popularny nadmorski kurort, który każdego roku odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata. Miasto usytuowane jest na malowniczych stromych klifach trawersujących wzdłuż morskiego wybrzeża i składa się głównie z wąskich krętych uliczek oraz niezliczonej ilości schodów. W Amalfi zachowało się także wiele zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna Katedra św Apostoła Andrzeja (Duomo di Amalfi). Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stulecia. Świątynia stanowi obecnie mieszankę architektoniczną. Dostrzec można w niej elementy stylu romańskiego, gotyckiego, bizantyjskiego czy barokowego. Część elementów katedry jak m.in. dzwonnica czy wykonane z brązu drzwi przywiezione zostały z Konstantynopola W krypcie świątyni spoczywają relikwie patrona miasta św. Andrzeja Apostoła, które przywiezione zostały tu w 1280 roku także z Konstantynopola. Każdego roku 30 listopada są one wystawiane na widok publiczny co przyciąga tłumy pielgrzymów z całego kraju. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XII wieczna dzwonnica Campanille, fontanna di Sant'Andrea,barokowy kościół Santa Maria a Piazza (Chiesa di Santa Maria a Piazza) oraz budynek Hotelu Cappuccini (dawny klasztor). Warto wybrać się także do dzielnicy Vagliendola, która stanowi najbardziej strome miejsce w całym Amalfi. Domy wyglądają tu jakby poustawiane były jedne na drugich. W 1997 roku Wybrzeże Amalfitańskie zostało wyspane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Strada statale 163 Amalfitana (SS 163)

Okolice Amalfi uchodzą za jeden z najładniejszych odcinków włoskiego wybrzeża. Miejscowości rozsiane wzdłuż Costa Amalfitana łączy wybudowana w XIX wieku malownicza droga la strada statale 163. Ma ona około 50 km i wije się licznymi zakrętami oraz serpentynami pośród oszałamiających klifów z których rozpościerają się niezwykle piękne widoki na migoczącą w dolę powierzchnię morza.

mail

Multimedia