Beachy Head - panorama

Beachy Head to imponujące urwisko klifowe usytuowane na południowym wybrzeżu Anglii (hrabstwo East Sussex) w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Eastbourne. Skały wyrastają bezpośrednio z morza na wysokość blisko 160 metrów. Klify uformowały się miliony lat temu (w okresie kredy), kiedy obszar ten przykryty był całkowicie wodą. Dopiero późniejsze ruchy wypiętrzające oraz wielowiekowa erozja wytworzyła obecną linię brzegową. W czasie wojny palatynackiej (Wojna Francji z Ligą Augsburską) w 1690 roku w rejonie Beachy Head, stoczona została bitwa morska pomiędzy flotą angielsko-holenderską, a statkami francuskimi. Bardzo często klif spowity jest przez gęstą mgłę co nadaje mu dodatkowego mistycznego majestatu. Dawniej powodowało to poważne zagrożenie dla przepływających tędy statków, dlatego pod koniec XIX wieku zdecydowano się wybudować latarnię morską. Uroda tego miejsca zachwyciła także samego Fryderyka Engelsa do tego stopnia, że polecił on u podnóża skały rozsypać po śmierci swe prochy. Obecnie Beachy Head stanowią jeden z najpiękniejszych zakątków angielskiego wybrzeża. Każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez przeszło 350 tysięcy turystów z całego świata. Wzdłuż klifów Seven Sisters i Beachy Head wiedzie także jeden z najbardziej spektakularnych widokowo szlaków turystycznych w Anglii. Niestety majestatyczne klify przyciągają także wielu zdesperowanych samobójców. Corocznie notuje się tu około 20 śmiertelnych skoków w przepaść, o czym przypominają liczne krzyże i kwiaty.

Ciekawostki

  • Nazwa Beachy Head wbrew pozorom nie pochodzi od angielskiego słowa beach (plaża), ale od francuskiego wyrazu beau-chef, oznaczającego po prostu piękny cypel;
  • Kredowy klif bardzo często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m,in. W obliczu śmierci czy Harry Potter i Czara Ognia.

mail

Multimedia