Opactwo Fontenay (Abbaye de Fontenay)

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Montbard
Strona Internetowa: www.abbayedefontenay.com
GPS: N: 47°38'22.99", E: 4°23'20.00"
Opactwo Fontenay
Opactwo Fontenay - panorama

Montbard to niewielka miejscowość w środkowo-wschodniej Francji, położona w departamencie Côte-d'Or. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowane w pobliżu miasteczka Opactwo Cystersów Fontenay. Klasztor ten założony został w 1118 roku przez cysterskiego zakonnika św. Bernarda z Clairvaux. Bernard urodził się w burgundzkiej arystokratycznej rodzinie na zamku Fontaine koło Dijon. W 1112 roku został mnichem w klasztorze cystersów w Cîteaux. Zasłynął dzięki przypisywanym mu licznym cudom, niebywałemu talentowi oratorskiemu, wiedzy filozoficznej oraz niezwykle silnej osobowości i duchowości. Był także doradcą wielu książąt, biskupów oraz papieży. W nowym opactwie mnich postanowił żyć pracowicie i skromnie zakazując współbraciom przesadnego dekorowania zabudowań klasztornych. Dostrzec to można nawet dziś bowiem zabudowania świątyni zwracają uwagę swoją niebywałą prostotą oraz surowością wystroju. Pierwotnie opactwo znajdowało się w niewielkiej dolinie niedaleko Montbard, jednak już w 1130 roku mnisi przenieśli się do obecnego miejsca nad brzeg dwóch malowniczych strumieni pośród szumiących sosen, jodeł i buków. W drugiej połowie XIII wieku ówczesny król Francji - Ludwik IX Święty (1214-1270) nadał opactwu liczne przywileje zapoczątkowując tym samym okres największego rozkwitu świątyni. Spokój i dobrobyt zakonników przerwała wojna stuletnia jaka wybuchła w pierwszej połowie XIV wieku. W 1359 roku świątynia została splądrowana przez armie angielskiego króla Edwarda III (1312-1377). W czasie Rewolucji Francuskiej (1789-1799) klasztor został został opuszczony przez mnichów, a rząd rewolucyjny przekształcił go w papiernię, która działała tu aż do 1906 roku. Wtedy to pewien bankier z Lyonu, zakupił zabudowania klasztorne z zamiarem przywrócenia świątyni dawnej świetności. Wkrótce potem rozpoczęła się powolna renowacja całego założenia. Obecnie w pełni odrestaurowane opactwo stanowi jeden z najstarszych i równocześnie najlepiej zachowanych romańskich klasztorów cysterskich w Europie. W 1981 roku Opactwo Cystersów Fontenay zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W 1990 roku w zabudowaniach klasztornych kręcone były sceny do filmu na podstawie sztuki Edmonda Rostanda pod tytułem Cyrano de Bergerac z Gerardem Depardieu w roli głównej.

Zdjęcia [4]
Opactwo Fontenay
Obiekty sakralne Klooska· 1678
Opactwo Fontenay
Obiekty sakralne Klooska· 1668
Opactwo Fontenay
Obiekty sakralne Klooska· 1600
Opactwo Fontenay
Obiekty sakralne Klooska· 1636
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas