Wissembourg

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Populacja: 8 170
GPS: N: 49°2'11.94", E: 7°56'40.20"
Wissembourg
Wissembourg - panorama

Wissembourg to niewielkie zabytkowe miasteczko we wschodniej Francji, położone w północno-wschodniej części Alzacji nad rzeką Lauter (Dopływ Renu) w sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to przy klasztorze benedyktyńskim zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy. W XI wieku wybudowano tu romański kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, którego zabytkowa kwadratowa wieża zachowała się do czasów obecnych. Przez wieki Wissembourg stanowił ważny przystanek na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Palatynatu Bawarskiego do Strasburga i dolnej Alzacji. W 1870 roku w czasie wojny francusko-pruskiej w pobliżu miasta stoczona został bitwa (Bitwa pod Wissembourgiem) pomiędzy siłami pruskimi a oddziałami francuskiego I korpusu. Zakończyła się ona klęską wojsk francuskich i wycofaniem się wojsk marszałka Mac Mahona do obozu warownego w Châlons-sur-Marne.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Wissembourgu zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele cennych i zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest usytuowany w samym sercu miasteczka okazały romańsko-gotycki kościół św. Piotra i Pawła (Église Saint-Jean). Świątynia ta wzniesiona została w XI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIV stuleciu. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), dawny budynek prochowni (Tour de la Poudriére), kościół Dominikanów (Église des Dominicains), romański kościół św. Ulryka (Église Saint-Ulrich) oraz wybudowany w XV wieku charakterystyczny budynek zwany Maison du Sel (Magazyn Solny - który pierwotnie był wykorzystywany także jako szpital). W samym sercu miasta na fasadzie budynku zwanego Maison Stanislas znajduje się tablica upamiętniającą pobyt w Wissembourgu będącego na wygnaniu króla Polski, a także późniejszego księcia Lotaryngii i Baru - Stanisława Leszczyńskiego (1677-1766).

Ciekawostki

  • Wissembourg położony jest na Alzackim Szlaku Romańskim - trasie łączącej najciekawsze zabytki architektury romańskiej w Alzacji.

Zdjęcia [4]
Wissembourg
Miasta Grolen· 705
Wissembourg
Miasta Grolen· 661
Wissembourg
Miasta Grolen· 640
Wissembourg
Miasta Grolen· 654
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna paryska Wieża Eiffla ma przeszło 300 metrów wysokości, waży 7000 ton i spina ją blisko 2,5 miliona nitów. W zależności od temperatury jej wysokość zmienia się nawet o 15 centymetrów. Aby pomalować wieżę potrzeba było 40 ton farby.
Polub nas