Satu Mare

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Satu Mare
Populacja: 113 688
GPS: N: 47°47'33.37", E: 22°52'33.07"
Satu Mare
Satu Mare - panorama

Satu Mare to miasto w północno-zachodniej Rumunii, położone nad rzeką Samosz (Someș). Wykopaliska archeologiczne jakie przeprowadzone zostały na terenie obecnego miasta wskazują, że już w czasach epoki kamienia i brązu istniała tu osada. Najstarsze pisemne zapiski pochodzą jednak dopiero z X wieku i wskazują na istnienie tu legendarnego warownego włoskiego grodu obronnego zwanego Castrum Zotmar. W XIII wieku miasto zostało podbite i przejęte przez Węgrów. Kolejne stulecie to burzliwy okres w dziejach miasta, kiedy to kolejno było oblegane i plądrowane przez wojska Stefana Batorego, armię Osmańską, a później przez Habsburgów. Korzystne położenie przy trasie ważnych szlaków handlowych wiodących do Wiednia i Krakowa spowodowało, że Satu Mare bardzo szybko podniosło się z gruzów i rozrosło się w znaczący ośrodek handlowy i militarny regionu. Przez wieki miasto znajdowało się w granicach Węgier, dopiero po upadku Austro-Węgier w 1918 roku stało się częścią Rumunii. W Satu Mare tylko 60% ludności jest narodowości Rumuńskiej. Pozostały odsetek stanowią w większości Węgrzy co powoduje, że w Satu Mare jak większość transylwańskich miast jest dwujęzyczne. Co ciekawe można tutaj mieszkać całe życie nie znając języka rumuńskiego. Są tu węgierskie sklepy, szkoły, a w telewizji kablowej węgiersko-języczne kanały.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. XVIII wieczną rzymskokatolicką katedrę św Piotra i Pawła, neoklasycystyczny XIX wieczny Pałac Biskupi (Palatul Episcopal Eomano-Catolic), XVIII wieczny barokowy kościół ewangelicki (potocznie nazywany "kościołem z łańcuchami"), cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, fontannę Lupa Capitolina, synagogę, zabytkowy bogato zdobiony secesyjny budynek hotelu Dacia oraz niezbyt urodziwy ale będący jednym z największych budynków w Rumunii prawie 100 metrowy okazały Pałac Administracyjny.

Ciekawostki

  • Słowo un sat po rumuńsku oznacza wieś, mare zaś, znaczy duży, a więc nazwę miasta można by przetłumaczyć jako Duża Wieś.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pod koniec XV wieku w Braszowie urodził się słynny saskosiedmiogrodzki humanista, teolog oraz kartograf - Johannes Honteru (1498-1549). Studiował na Uniwersytecie w Wiedniu, a od 1530 wykładał w Krakowie, był nauczycielem Izabeli Jagiellonki (córki króla Zygmunta Starego).
Reklama
Polub nas