Bastia - panorama

Bastia to miasto portowe we Francji, położone na północno-wschodnim wybrzeżu Korsyki. Mimo, że liczy zaledwie około 50 tysięcy mieszkańców jest to jeden z największych i najbardziej rozwiniętych ośrodków ekonomicznych i przemysłowych wyspy. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada rybacka. Ciągłe pirackie ataki i rabunki powodowały, że nigdy nie zyskała większego znaczenia. Sytuacja ta zmieniła się dopiero pod koniec XIV wieku, kiedy to Genueńczycy założyli tu jedną ze swoich kolonii. Po wybudowaniu potężnych umocnień miasto w końcu zaczęło się rozwijać stając się ważnym ośrodkiem w tej części Morza Śródziemnego. Nazwa miasta pochodzi od włoskiego słowa bastiglia, co oznacza w wolnym tłumaczeniu bastion. W XVII wieku Bastia stała się główną siedzibą genueńskich gubernatorów Korsyki, a papież Klemens VII nadał osadzie prawa miejskie. Status najważniejszego ośrodka wyspy miasto utrzymywało aż do czasów Napoleona Bonaparte (1769-1821), który polecił przenieść stolicę do swojego rodzinnego miasta Ajaccio. W latach 1850-1870 wybudowano tu Nowy Port (Nouveau Port), który bardzo szybko zyskał rangę najważniejszego portu morskiego na Korsyce. Obecnie przechodzi tędy przeszło połowa towarów wywożonych z wyspy jak i sprowadzanych na nią. w 1983 roku wybudowano w mieście tunel biegnący pod Cytadelą i Starym Portem.

Zwiedzanie

Miasto podzielone jest na dwie części, straszą zwaną Terra Vecchia (Stara Ziemia) i nowszą Terra Nova (Nowa Ziemia). Serce starej części stanowi rozległy, prostokątny plac św. Mikołaja (Place St-Nicolas) na którym znajduje się pomnik Napoleona, przedstawiający go jako rzymskiego cesarza. Przechadzając się wąskimi uliczkami natrafić można na kilka zabytkowych budynków. Najciekawsze z nich to m.in. wybudowana na początku XVII wieku w podzięce za koniec zarazy kaplica bractwa św. Rocha (Oratoire de la Confrérie de Saint-Roch), majestatyczny barokowy kościół św. Jana Chrzciciela (Église Saint-Jean-Baptiste) czy XVIII wieczna kaplica Niepokalanego Poczęcia (Oratoire de la Confrérie de l'Immaculée Conception). Warto także przespacerować się po niezwykle malowniczym Starym Porcie (Vieux Port). Nowszą część miasta stanowi wzniesiona pomiędzy XV i XVII wiekiem przez Genueńczyków rozległa Cytadela. Do twierdzy wchodzi się przez sporych rozmiarów bramę Ludwika XVII (Porte Louis XVII). Wewnątrz murów natrafić można na m.in. XVII wieczną barokową katedrę Sainte-Marie (Pro-cathédrale Sainte-Marie), kaplicę Świętego Krzyża (Chapelle Sainte-Croix) czy pełniący obecnie funkcję siedziby Muzeum Etnograficznego Korsyki dawny Pałac Gubernatorów Genui (Palais des Gouverneurs.).

Ciekawostki

  • Bastia stanowi jedną z najważniejszych stacji na trasie wąskotorowej kolejki Trinighellu, znanej także jako "micheline".

mail

Multimedia