Obernai - panorama

Obernai to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko we wschodniej Francji, (Alzacja), położone nad rzeką Ehn, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Strasburga. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada stanowiąca własność książąt Alzacji. W zapiskach historycznych Obernai pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z 778 roku. W XI stuleciu w miasteczku rozpoczęto budowę kościoła, a także warownego grodu. Wtedy tez rozpoczął się dynamiczny rozwój osady, która już w 1240 roku uzyskała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu Obernai przeżywało na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy to otoczone zostało podwójnym pierścieniem murów obronnych z 38 basztami i bramami. Znaczna część tych fortyfikacji przetrwała do czasów obecnych. Okres prosperity zakończył się wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w czasie której Obernai było wielokrotnie najeżdżane i plądrowane.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Obernai zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku okazała przeszło 60 metrowa dzwonnica (Kappelturm), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), XVI wieczny budynek giełdy zbożowej (Halle aux blés), XIX wieczny neogotycki kościół św. Piotra i Pawła (Église Saints-Pierre-et-Paul), renesansowa studnia Sześciu Wiader (Puits à six seaux), XIX wieczna neoromańska synagoga oraz otaczające nastraszą część miasta mury miejskie.

Ciekawostki

  • W Obernai znajduje się jeden z największych browarów w Europie. Każdego roku wytwarzane jest tu blisko 7,5 mln hl piwa.

mail

Multimedia