Obernai

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Strona Internetowa: www.tourisme-obernai.fr
GPS: N: 48°27'47.00", E: 7°28'58.00"
Obernai
Obernai - panorama
Obernai to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko we wschodniej Francji, (Alzacja), położone nad rzeką Ehn, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Strasburga. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada stanowiąca własność książąt Alzacji. W zapiskach historycznych Obernai pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z 778 roku. W XI stuleciu w miasteczku rozpoczęto budowę kościoła, a także warownego grodu. Wtedy tez rozpoczął się dynamiczny rozwój osady, która już w 1240 roku uzyskała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu Obernai przeżywało na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy to otoczone zostało podwójnym pierścieniem murów obronnych z 38 basztami i bramami. Znaczna część tych fortyfikacji przetrwała do czasów obecnych. Okres prosperity zakończył się wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w czasie której Obernai było wielokrotnie najeżdżane i plądrowane.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Obernai zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku okazała przeszło 60 metrowa dzwonnica (Kappelturm), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), XVI wieczny budynek giełdy zbożowej (Halle aux blés), XIX wieczny neogotycki kościół św. Piotra i Pawła (Église Saints-Pierre-et-Paul), renesansowa studnia Sześciu Wiader (Puits à six seaux), XIX wieczna neoromańska synagoga oraz otaczające nastraszą część miasta mury miejskie.

Ciekawostki
- W Obernai znajduje się jeden z największych browarów w Europie. Każdego roku wytwarzane jest tu blisko 7,5 mln hl piwa.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
To właśnie z Francji wywodzi się słynny zwyczaj Prima aprilis (dzień żartów), który obchodzony jest dziś na całym świecie 1 kwietnia.
Reklama
Polub nas