Compiègne

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Hauts-de-France
Strona Internetowa: www.compiegne-tourisme.fr
GPS: N: 49°25'0.00", E: 2°49'60.00"
Compiègne
Compiègne - panorama

Compiègne to niewielkie miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Oise. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski fort. Po upadku Cesarstwa osada dostała się ono we władanie Merowingów. W 1430 roku w czasie wojny stuletniej (konflikt zbrojny pomiędzy Anglią a Francją), w trakcie próby wyzwolenia Compiègne do niewoli angielskiej dostała się słynna francuska bohaterka narodowa Joanna d'Arc (1412-1431). Jednym z najważniejszych zabytków Compiègne jest usytuowany w samym sercu miasta monumentalny klasycystyczny pałac królewski (Château de Compiègne). Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie ówczesnego króla Francji - Ludwika XV (1710-1774) w miejscu dawnego zamku. W czasach swojej świetności po Wersalu i zamku w Fontainbleau pałac Compiègne stanowił jedną z najważniejszych francuskich królewskich rezydencji we Francji. Bardzo często gościł tu sam Napoleon III Bonaparte (1808-1873). Niestety po przegranej wojnie Francji z Prusami (1870-1871) rezydencja została opuszczona i zaniedbana. Obecnie w pełni odrestaurowanym pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Odwiedzając Compiègne warto także zobaczyć XVI wieczny kościół St. Antoine, późnogotycki budynek ratusza oraz pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku kościół St. Jacques.

Las Compiègne

W pobliżu miasta znajduje się słynny Las Compiègne w którym podczas ostatnich wojen światowych dochodziło do podpisywania licznych aktów zawieszenia broni. Dokumenty podpisywano zawsze w wagonie na trasie kolejowej, przebiegającej przez sam środek lasu. Podpisano tu m in. układ o kapitulacji Niemiec kończący działania zbrojne w czasie I wojny światowej oraz zawieszenie broni pomiędzy Francją a nazistowskimi Niemcami w 1940 roku. W 1950 roku w lesie stanęła wierna replika sławnego wagonu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Reklama
Polub nas