Compiègne

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Hauts-de-France
Strona Internetowa: www.compiegne-tourisme.fr
GPS: N: 49°25'0.00", E: 2°49'60.00"
Compiègne
Compiègne - panorama

Compiègne to niewielkie miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Oise. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski fort. Po upadku Cesarstwa osada dostała się ono we władanie Merowingów. W 1430 roku w czasie wojny stuletniej (konflikt zbrojny pomiędzy Anglią a Francją), w trakcie próby wyzwolenia Compiègne do niewoli angielskiej dostała się słynna francuska bohaterka narodowa Joanna d'Arc (1412-1431). Jednym z najważniejszych zabytków Compiègne jest usytuowany w samym sercu miasta monumentalny klasycystyczny pałac królewski (Château de Compiègne). Rezydencja ta wzniesiona została w XVIII wieku na polecenie ówczesnego króla Francji - Ludwika XV (1710-1774) w miejscu dawnego zamku. W czasach swojej świetności po Wersalu i zamku w Fontainbleau pałac Compiègne stanowił jedną z najważniejszych francuskich królewskich rezydencji we Francji. Bardzo często gościł tu sam Napoleon III Bonaparte (1808-1873). Niestety po przegranej wojnie Francji z Prusami (1870-1871) rezydencja została opuszczona i zaniedbana. Obecnie w pełni odrestaurowanym pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Odwiedzając Compiègne warto także zobaczyć XVI wieczny kościół St. Antoine, późnogotycki budynek ratusza oraz pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku kościół St. Jacques.

Las Compiègne

W pobliżu miasta znajduje się słynny Las Compiègne w którym podczas ostatnich wojen światowych dochodziło do podpisywania licznych aktów zawieszenia broni. Dokumenty podpisywano zawsze w wagonie na trasie kolejowej, przebiegającej przez sam środek lasu. Podpisano tu m in. układ o kapitulacji Niemiec kończący działania zbrojne w czasie I wojny światowej oraz zawieszenie broni pomiędzy Francją a nazistowskimi Niemcami w 1940 roku. W 1950 roku w lesie stanęła wierna replika sławnego wagonu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Polub nas