Zamek w Saint-Germain-en-Laye (Château de Saint-Germain-en-Laye)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Île-de-France
Miejscowość: Saint-Germain-en-Laye
GPS: N: 48°53'53.00", E: 2°5'47.00"
Zamek w Saint-Germain-en-Laye
Zamek w Saint-Germain-en-Laye - panorama
Saint-Germain-en-Laye to niewielkie miasto w północnej Francji, położone nad Sekwana, około 20 km w kierunku zachodnim od centrum Paryża. Jednym z jego ciekawszych zabytków jest okazały zamek. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jeszcze w tym samym wieku rozbudowana została przez ówczesnego króla Francji - Ludwika IX (1214-1270). Głównym zadaniem twierdzy miała być ochrona stolicy przez najazdami z zachodu. W 1346 roku angielskie wojska dowodzone przez Czarnego Księcia (syna Edwarda III) zajęły i spaliły zamek. Pożogę przetrwała wówczas jedynie gotycka kaplica. Niespełna 20 lat później twierdza została odbudowana. W pierwszej połowie XVI wieku w czasach panowania Franciszka I Walezjusza (1494-1547) dawna warownia przekształcona została w okazałą renesansową rezydencję mieszkalną. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. Po śmierci króla prace przy rozbudowie zamku kontynuowane były przez jego następcę Henryka II (1519-1559). Wtedy też powstał tu zupełnie nowy pałac. Budowla ta przetrwała do XVIII wieku, kiedy to w wyniku zaniedbań popadła w ruinę i została ostatecznie rozebrana. Po pałacyku przetrwał do czasów obecnych jedynie niewielki pawilon z czasów Henryka IV. W starej rezydencji przez jakiś czas pomieszkiwał przebywający na wygnaniu król Anglii - Jakub II Stuart (1633-1701). W czasie rewolucji francuskiej w murach zamku funkcjonowało więzienie, a później urządzono tu koszary. Pierwsze prace renowacyjne przeprowadzone zostały w połowie XIX wieku za panowania Napoleona III (1808-1873). Obecnie w pełni odrestaurowana rezydencja udostępniona jej dla zwiedzających. W jej murach ma swoją siedzibę Narodowe Muzeum Archeologiczne (Musée archéologie nationale).

Ciekawostki
- W 1919 roku w Saint-Germain-en-Laye zawarty został traktat między państwami ententy a Austrią, który likwidował monarchię austro-węgierską i tworzył republikę austriacką, zakazując jej przyłączenia do Niemiec. Ograniczał także siły zbrojne Austrii do 30 tysięcy i nakładał na nią obowiązek reparacji.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas