Muzeum Sztuki Louisiana

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Region: Zelandia
Miejscowość: Humlebak
Strona Internetowa: www.louisiana.dk
GPS: N: 55°58'10.00", E: 12°32'35.00"
Muzeum Sztuki Louisiana - panorama
Humlebak to niewielka miejscowość we wschodniej Danii, położona na nadmorskiej trasie (nazywanej często Duńską Rivierą) pomiędzy Kopenhagą a Helsingor. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane w miejscowym parku Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana. Jego historia sięga połowy XX wieku, kiedy to bogaty przemysłowiec Knud W. Jensen postanowił kupić park należący niegdyś do Alexandra Bruna wraz z okolicznymi terenami nad klifowym morskim brzegiem w pobliżu cieśniny Stund i urządzić tu galerię oraz muzeum.
W Louisiane zgromadzona została imponująca kolekcja XX wiecznych obrazów oraz rzeźb wykonanych przez takich artystów jak m in. Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Anselm Kiefer, Maks Ernst, Alberto Giacometti, Pablo Picasso, Hans Arp, Yves Klein czy Robert Rauschenberg. Każdego roku organizowane są tu także różnego rodzaju wystawy czasowe. Obecnie Louisiana jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeum sztuki w Danii. Znalazło się ono w słynnej książce Patricka Schulza pod tytułem "1000 places to see before you die". Na terenie muzuem znajduje się także kafejka, księgarnia oraz kino.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwa kraju - Dania (Danmark) - wywodzi się z czasów gdy tereny zamieszkiwane były przez germańskie plemię Danów i oznacza "pole lub puszcza Danów". Wówczas to Półwysep Jutlandzki, Fionia oraz Zelandia porośnięte były gęstym lasem, który praktycznie w całości został wycięty na przełomie XVIII i XIX wieku.
Reklama
Polub nas