La Rhune (Larrun)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Nowa Akwitania
Strona Internetowa: www.rhune.com
GPS: N: 43°18'33.28", W: 1°38'6.18"
La Rhune
La Rhune - panorama
La Rhune (905 metrów n.p.m.) to szczyt w południowej Francji, położony na zachodnim krańcu Pirenejów. Przez jego wierzchołek przebiega granica francusko-hiszpańska. Od niepamiętnych czasów góra ta miała wielkie znaczenie dla Basków, będąc jednym z symboli ich kraju podzielonego między dwa państwa. Szczyt pokryty jest licznymi dolmenami oraz wieloma innymi budowlami neolitycznymi, co świadczy o tym, że od niepamiętnych czasów miejsce to stanowiło przedmiot kultu. W czasie Wojen Napoleońskich góra wykorzystywana była przez wojska francuskie jako punkt obrony.
Zwieńczony masztem wierzchołek La Rhune jest widoczny niemal z każdego zakątka francuskiego wybrzeża baskijskiego. Na La Rhune prowadzi wytyczony szlak turystyczny (zielony) startujący z przełęczy św. Ignacego (Col de Saint-Ignace 169 metrów n.p.m.). Podejście zajmuje około dwóch i pół godziny. Ze strony francuskiej na górę można także dostać się wybudowaną w drugiej dekadzie XX wieku elektryczną kolejką Petit train de la Rhune. W pogony dzień z wierzchołka La Rhune rozpościera się przepiękna panorama Nawarry i Zatoki Biskajskiej.

Legendy
Z La Rhune jest związane wiele miejscowych podań oraz legend. Jedna z nich opowiada historię pewnego węża o siedmiu ogonach zwanego lehen sugea, którzy zamieszkiwał jej podziemia. Pewnego dnia wynurzył on się z góry i wyrzucił z siebie niezliczoną ilość złota oraz srebra. Metale te spadły ze stoków, tworzą rwące potoki które niemal w całości zmyły rosnące tu drzewa. W rzeczywistości brak lasów na zboczach La Rhune spowodowany był wycinką drzew ich przez miejscowych pasterzy.

La Rhune - Plan

Ciekawostki
- Nazwa szczytu pochodzi od baskijskiego słowa Larrun oznaczającego wrzosowisko lub pastwisko.
- Modę na zdobywanie La Rhune zapoczątkowała żona Napoleona III - Cesarzowa Eugenia, która weszła na szczyt 30 września 1859 roku.
Godziny otwarcia
- kolejka na szczyt kursuje od codziennie od 11 lutego do 11 listopada w godz. 9:30-11:30 i 14:30-16:00 (wagoniku ruszają co pół godziny)
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Reklama
Polub nas