Carmona

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Strona Internetowa: www.turismo.carmona.org
GPS: N: 37°28'16.22", W: 5°38'30.14"
Carmona
Carmona - panorama

Carmona to zabytkowe miasto w południowej Hiszpanii, położone na równinie Campiña niespełna 30 km w kierunku wschodnim od Sewilli. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Carmo. Na początku VIII wieku została ona zdobyta i zajęta przez wojska arabskie pod dowództwem Musa Ibn Nusayra. Wkrótce potem przystąpili oni do rozbudowy obwarowań miejskich, a także budowy twierdzy. Pod panowaniem arabskim Carmona pozostawała do 1247 roku, kiedy to została przejęta przez wojska króla Kastylii i Leónu, Ferdynanda III (1199-1252). W XIV wieku na polecenie ówczesnego króla Kastylii i Leónu, Piotra I Okrutnego (1334-1369) rozbudowany został stary mauretański pałac, który wkrótce potem się jedną z jego ulubionych rezydencji. W 1504 roku posiadłość została częściowo zniszczona przez trzęsienie ziemi jakie nawiedziło okoliczne tereny.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Carmony jest wzniesiony w XV wieku trójnawowy kościół św Piotra (Bazylika Iglesia de San Pedro). Niespeła trzy stulecia później został od przebudowany w stylu barokowy, a jakiś czas później dobudowano jeszcze dzwonnicę na wzór słynnej Giraldy z Sewilli. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na usytuowaną w południowej części nawy poprzecznej Kaplicę Sakramentalną (Capilla Sacramental), którą zaprojektował sam Ambrosio de Figueroa w stylu tzw. sewilskiego baroku. Pozostałe ważne zabytki Carmony to m.in. wybudowany w 1578 roku gotycki kościół pw. św. Marii (Iglesia de Santa Maria), pochodząca z III wieku p.n.e. Brama Sewillska (Puerta de Sevilla), XIV wieczny Pałac Piotra I Okrutnego (Alcázar del Rey Pedro), pochodząca z czasów rzymskich i przebudowana w XVIII wieku na bramę triumfalną Brama Kordobańska (Puerta de Cordoba), pozostałości amfiteatru oraz starożytna rzymska nekropolia.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas