Pałac w Zakros

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Kreta
Miejscowość: Zakros
GPS: N: 35°5'53.00", E: 26°15'41.00"
Pałac w Zakros - panorama

Zakros to niewielka miejscowość w Grecji, położona na wschodnim wybrzeżu Krety. Jednym z ciekawszych zabytków są to usytuowane w pobliżu wioski pozostałości dawnego pałacu pochodzącego z epoki minojskiej (jednego z czterech na wyspie). Ruiny odkryte zostały w XIX wieku przez brytyjskiego archeologa Davida George Hogartha. Pałac wzniesiony został prawdopodobnie około 1900 roku p.n.e. i był blisko pięciokrotnie mniejszy niż od rezydencji w Knossos. Trzy stulecia później budowla została poddana gruntownej przebudowie. W owym czasie posiadłość stanowiła ważny ośrodek administracyjny, handlowy i religijny wyspy. Rezydencję otaczała niewielka osada z wieloma dwukondygnacyjnymi domami. Pałac zbudowano według typowego minojskiego schematu: obszerny dziedziniec wewnętrzny otaczały budynki o charakterze administracyjnym, kultowym i publicznym. Wschodnie skrzydło zajmowały apartamenty królewskie, a w zachodnim było sanktuarium oraz miejsce zgromadzeń. Ostatecznie Zakros zostało zburzone około 1450 roku p.n.e. wraz z innymi ośrodkami kultury minojskiej na Krecie. W czasie prac archeologicznych jakie prowadzono na terenie wykopalisk udało się odnaleźć wiele starych narzędzi rzemieślniczych, naczyń oraz glinianych tabliczek z pismem linearnym.

Pałac w Zakros - Plan

Ciekawostki

  • Do wykopalisk prowadzi niezwykle malowniczy wąwóz zwany Doliną Umarłych, gdyż w starożytności groty usytuowane na jego zboczach służyły za miejsce pochówku.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nieodłącznym elementem krajobrazu na greckiej wyspie Krecie są kozy. Obserwując je wydaje się, że zupełnie igrają z grawitacją, skacząc po pionowych skałach. Często też potrafią wyjść na drogę i zablokować całkowicie ruch. Niepisane kreteńskie prawo mówi, że koza na drodze zawsze ma pierwszeństwo, ponieważ to właśnie z jej mleka robi się słynny ser feta.
Reklama
Polub nas