Senlis - panorama

Senlis to niewielka miejscowość w północnej Francji (departament Oise), położona na malowniczym wzgórzu nad rzeką Nonette, około 40 km w kierunku północnym od Paryża. Jego początki sięgają czasów starożytnych kiedy znajdowała się tu rzymska osada zwana Augustomagnus. Bardzo szybko rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy stając się znaczącym miastem w regionie. W owym czasie wzniesiono tu wiele świątyń, amfiteatr oraz łaźnie. W IV wieku n.e. wraz ze schyłkiem Cesarstwa i rosnącym zagrożeniem ze strony barbarzyńców Augustomagnus otoczone zostało potężnymi murami. O tamtych czasach przypominają dziś pozostałości obwarowań miejskich oraz ruiny amfiteatru. W zapiskach historycznych Senlis pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy IX wieku. W owym czasie istniał tu już zamek w którym znajdował się skarbiec królewski należący do Karola II Łysego (823-877). Pod koniec X stulecia nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry. W 987 roku w Senlis wybrano pierwszego władcę Francji z dynastii Kapetyngów - Hugona Kapeta (940-996). W XI wieku Senlis było już dużym miastem w którym znajdowała się siedziba diecezji, zamek królewski, trzy kościoły parafialne oraz tyle samo klasztorów. W drugiej połowie XII wieku zakończono budowę katedry (blisko pół wieku przed paryską Notre Dame). której uroczysta konsekracja odbyła się w 1191 roku. Prawa miejskie Senlis uzyskało w 1173 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, kiedy to czerpało wielkie zyski z handlu wełną. Kres prosperity przyniosła dopiero wojna stuletnia jaka toczona była pomiędzy Anglią i Francją w latach 1337-1453.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Senlis zachowało się niezwykle urokliwe stare miasto w którym odnaleźć można wiele ciekawych zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich jest usytuowana w samym sercu miasta niewielka (jak na tego tupu budowle) gotycka katedra Notre-Dame (Cathédrale Notre-Dame de Senlis). Jej budowa rozpoczęta została pod koniec X wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na znajdującą się nad zachodnim wejściem gotycką rzeźbę Matki Boskiej. W architekturze kościelnej jej postać po raz pierwszy pojawiła się w tym miejscu. Pozostałe ważne zabytki Senlis to m.in. ruiny XIII wiecznego pałacu królewskiego, XII wieczny kościół św. Framburga, XIII wieczny pałac biskupi, XV budynek ratusza miejskiego oraz budynek założonego w 1065 roku opactwa św. Wincentego.

Rendez-vous de Septembre

Co dwa lata (w rok nieparzysty) w Senlis organizowane są tzw. Spotkania Wrześniowe (Rendez-vous de Septembre) podczas których do miasta przybywa przeszło 100 tyś turystów. Dla gości przygotowane są liczne wystawy, koncerty czy uliczne przedstawienia.

mail

Multimedia