Soissons

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Hauts-de-France
GPS: N: 49°22'55.74", E: 3°19'27.82"
Soissons
Soissons - panorama

Soissons to niewielkie miasto w północno-wschodniej Francji, położone nad rzeką Aisne w otoczeniu niewielkich wzgórz. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to istniała tu galijska osada. Jakiś czas później została ona podbita i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jeden ze swoich obozów warownych. We wczesnym średniowieczu miasto stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków królestwa Franków. W czasach panowania Merowingów Soissons przekształcone zostało w rezydencję królewską, a w X wieku miasto stanowiło samodzielne księstwo. W pierwszej połowie XIV wieku Soissons dostało się we władanie Francji, a w czasie wojny stuletniej (1337-1453) i późniejszych wojen religijnych miasto zostało poważnie zniszczone (ucierpiały wtedy głównie kościoły i obiekty sakralne). Podczas I wojny światowej w pobliżu miasta toczone były pomiędzy wojskami francuskimi i niemieckimi zacięte walki czego wynikiem była znaczna dewastacja zabudowy miejskiej.

Zwiedzanie

Jednym z ciekawszych zabytków Soissons są usytuowane w południowej części miasta majestatyczne ruiny opactwa św. Jana (Abbaye Saint-Jean-des-Vignes). Świątynia ufundowana została w 1076 roku i swego czasu zaliczana była do najbogatszych klasztorów we Francji. W czasie rewolucji opactwo zostało opuszczone i częściowo rozebrane. Do czasów obecnych z kościoła klasztornego zachowała się imponująca fasada zachodnia z dwiema strzelistymi wieżami. Tuż obok wznoszą się pozostałości klasztoru - gotycki XIII wieczny refektarz oraz resztki krużganków. Pozostałe ważne zabytki Soissons to m.in. gotycka katedra św. Gerwazego i Protazego (Cathédrale Saint-Gervais-et-Saint-Protais), XII wieczny kościół St. Pierre-au-Parvis, XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku kościół St. Pierre-au-Parvis oraz Arsenał.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas