Soissons

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Hauts-de-France
GPS: N: 49°22'55.74", E: 3°19'27.82"
Soissons
Soissons - panorama
Soissons to niewielkie miasto w północno-wschodniej Francji, położone nad rzeką Aisne w otoczeniu niewielkich wzgórz. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to istniała tu galijska osada. Jakiś czas później została ona podbita i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jeden ze swoich obozów warownych. We wczesnym średniowieczu miasto stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków królestwa Franków. W czasach panowania Merowingów Soissons przekształcone zostało w rezydencję królewską, a w X wieku miasto stanowiło samodzielne księstwo. W pierwszej połowie XIV wieku Soissons dostało się we władanie Francji, a w czasie wojny stuletniej (1337-1453) i późniejszych wojen religijnych miasto zostało poważnie zniszczone (ucierpiały wtedy głównie kościoły i obiekty sakralne). Podczas I wojny światowej w pobliżu miasta toczone były pomiędzy wojskami francuskimi i niemieckimi zacięte walki czego wynikiem była znaczna dewastacja zabudowy miejskiej.

Zwiedzanie
Jednym z ciekawszych zabytków Soissons są usytuowane w południowej części miasta majestatyczne ruiny opactwa św. Jana (Abbaye Saint-Jean-des-Vignes). Świątynia ufundowana została w 1076 roku i swego czasu zaliczana była do najbogatszych klasztorów we Francji. W czasie rewolucji opactwo zostało opuszczone i częściowo rozebrane. Do czasów obecnych z kościoła klasztornego zachowała się imponująca fasada zachodnia z dwiema strzelistymi wieżami. Tuż obok wznoszą się pozostałości klasztoru - gotycki XIII wieczny refektarz oraz resztki krużganków. Pozostałe ważne zabytki Soissons to m.in. gotycka katedra św. Gerwazego i Protazego (Cathédrale Saint-Gervais-et-Saint-Protais), XII wieczny kościół St. Pierre-au-Parvis, XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku kościół St. Pierre-au-Parvis oraz Arsenał.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas