Katedra św. Stefana w Meaux (Cathédrale Saint-Étienne de Meaux)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Île-de-France
Miejscowość: Meaux
GPS: N: 48°57'36.00", E: 2°52'44.00"
Katedra św. Stefana w Meaux
Katedra św. Stefana w Meaux - panorama

Meaux to miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Marną i kanałem Ourcq, około 40 km w kierunku wschodnim od centrum Paryża. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest średniowieczna gotycka Katedra św. Stefana (Cathédrale Saint-Étienne). Jej budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się etapami na przestrzeni blisko czterech kolejnych stuleci. Na początku wybudowany został chór, który otoczony został kaplicami i prezbiterium. W XIII wieku powstał transept, nawa główna oraz przebudowano będący w tedy już w kiepskim stanie chór. W 1335 roku na polecenie ówczesnego króla Francji - Filipa VI, wydłużona została nawa główna co pociągnęło za sobą wybudowanie nowej fasady zachodniej. Na przełomie XIV i XV wieku w czasie wojny stuletniej i późniejszej brytyjskiej okupacji Meaux prace przy budowie katedry zostały wstrzymane. Wznowienie prac nastąpiło dopiero pod koniec XV wieku. Wkrótce po ukończeniu prac budowlanych wybuchła we Francji wojna religijna w czasie której katedra został zniszczona i splądrowana przez francuskich protestantów (hugenotów). W stanie ruiny budowla pozostawała aż do XIX wieku kiedy to zapadła decyzja o przywróceniu jej dawnej świetności. Podczas prac renowacyjnych najstarsze elementy świątyni zostały przebudowanie w stylu gotyku płomienistego. W w bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się XII wieczny dom kapituły oraz otoczonym malowniczym parkiem dawny pałac biskupi.

Ciekawostki

  • Katedra w Meaux jest jedną mniejszych francuskich gotyckich katedr. Świątynia ma zaledwie 85 metrów długości (paryska Notre Dame 130 metrów długości, a katedra w Amiens blisko 145).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Polub nas