Clermont-Ferrand

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°46'60.00", E: 3°4'60.00"
Clermont-Ferrand
Clermont-Ferrand - panorama

Clermont-Ferrand to miasto w środkowej Francji, położone u stóp pasma wygasłych wulkanów Masywu Centralnego. Badania archeologiczne wykazały, że miejsce to zamieszkiwane było już w neolicie. Około VI wieku p.n.e znajdowała się tu celtycka osada, którą w późniejszym czasie zajęli Rzymianie i nazwali Augustonemetum. Po upadku Cesarstwa miasteczko zostało najechane i zniszczone przez Franków a potem Arabów. Bardzo szybko miasto odrodziło się i już w V wieku n.e. utworzone zostało tu biskupstwo i rozpoczęto budowę pierwszej katedry. Większy rozwój Clermont nastąpił dopiero jednak w X wieku, za sprawą biskupa Stefana II, który zainicjował w budowę wielu nowych kościołów i gmachów użyteczności publicznej. W swoim obecnym kształcie powstało w 1630 roku po połączeniu dwóch niezależnych (niegdyś rywalizujących ze sobą) ośrodków miejskich Clermont i Montferrand. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w 1889 roku, kiedy to w mieście założone zostały zakłady znanej firmy Michelin. Obecnie Clermont-Ferrand pełni funkcję stolicy Owernii. Miasto jest też znaczącym ośrodkiem przemysłowym i uniwersyteckim regionu.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Clermont-Ferrand jest usytuowana w centrum miasta (dawnego Clermont) monumentalna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame-de-l'Assomption de Clermont). Jej budowa rozpoczęta została w połowie XIII stulecia na polecenie biskupa Huguesa de la Tour. Świątynia wzniesiona została w miejscu starego pochodzącego z V wieku kościoła. Zachodnia fasada katedry ozdobiona jest okazałymi strzelistymi wieżami zmodernizowanymi w XIX wieku przez znanego francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora Eugène Viollet-le-Duc (1814-1879). W wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na malowidła ścienne pochodzące głównie z XIII i XV stulecia oraz imponujące XIII wieczne witraże, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych w całej Francji. Swoją wyjątkowość katedra zawdzięcza ciemnoszaremu kamieniowi, którego użyto do jej budowy. Pochodzi on z okolicznych terenów gdzie zalega magma z wygasłych wulkanów Masywu Centralnego. Kolejnym ważnym zabytkiem Clermont-Ferrand jest okazała romańska bazylika Marii Panny (Basilique Notre-Dame-du-Port). Jej budowa rozpoczęta została w VI wieku n.e. a swój obecny kształt świątynia uzyskała na przełomie XI i XII stulecia. Obecnie świątynia uznawana jest za arcydzieło owerniackiej odmiany gotyku. Bazylika stanowi przystanek na słynnym szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pozostałe zabytki Clermont-Ferrand to m.in. XVI wieczna gotycka rezydencja Savaron (Hôtel Savaron), renesansowa fontanna d'Amboise, XI wieczny zamek Rabanesse (Château de Rabanesse), wzniesiona w 1273 roku Kaplica Kordelierów (Chapelle des Cordeliers) oraz wybudowany w latach 1891-1894 budynek opery (Opera-Théâtre).

Ciekawostki

  • W Clermont-Ferrand znajduje się siedziba jednego z największych na świecie koncernów produkujących opony - Michelin.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas