Le Mans - panorama

Le Mans to miasto w północno-zachodniej Francji, położone u zbiegu rzek Sarthe i Hisne. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. W zapiskach historycznych Le Mans pojawiło się w słynnych księgach Ptolemeusza jako rzymskie miasto Vindinium. Osada znana także była jako Civitas Cenomanorum, od zamieszkującego je celtyckiego plemienia Cenomanów. Wraz z końcem Cesarstwa nastąpił także upadek miasta, które zostało najechane i zniszczone przez Hunów. Chrystianizację Le Mans przeprowadził żyjący w IV wieku Święty Julian. Uważa się go także za pierwszego biskupa miasta. Ponadto przypisywany jest mu cud zażegnania braku wody w Le Mans oraz wskrzeszenie umarłego. W XI wieku Le Mans stało się jednym z największych i najważniejszych ośrodków prowincji Maine, stając się przedmiotem zaciętej rywalizacji pomiędzy hrabiami Anjou i książętami Normandii. W czasie wojny stuletniej jaka toczona była w XIV i XV wieku pomiędzy Anglią i Francją Le Mans stanowiło arenę wielu walk. Ostatecznie po bezpotomnej śmierci hrabiego Maine - Karola V w 1481 miasto zostało włączone do Korony francuskiej. W dniach 12-13 grudnia 1793 roku pod Le Mans stoczona została zacięta bitwa stanowiąca częścią operacji wojskowej Virée de Galerne, przeprowadzonej przeciwko wandejskim rebeliantom.Łącznie przez ponad 40 godzin walk oddziały republikanów zabiły blisko 15 tysięcy obrońców miasta oraz cywilów. Straty poniesione przez atakujących były niewielkie i wynosiły zaledwie 30 zabitych oraz 100 rannych. Zwycięstwo w bitwie oraz zdobycie Le Mans pozwoliło na Republikanom na wejście w decydującą fazę operacji Virée de Galerne. Obecnie Le Mans to prowincjonalny ośrodek do którego bardzo rzadko zapuszczają się turyści. Korzystnie na miejscową gospodarkę wpływa połączenie z Paryżem linią TGV.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych Le Mans zachowało się niewielkie aczkolwiek niezwykle urokliwe stare miasto (Cité Plantagenet). Jednym z najcenniejszych zabytków jest monumentalna romańsko-gotycka katedra św. Juliana (Cathédrale St-Julien). Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku i ciągnęła się przez blisko cztery kolejne stulecia. Świątynia ta ma blisko 140 metrów długości oraz surowy romański korpus z dobudowanym w latach 1220-1254 imponującym gotyckim prezbiterium ze strzelistymi i niewiarygodnie smukłymi przyporami. Wewnątrz katedry (do której wchodzi się poprzez piękny romański portal) warto zwrócić uwagę na doskonale zachowane średniowieczne witraże oraz znajdującą się za głównym ołtarzem kaplicę Marii Panny (Chapelle Notre-Dame). Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIII wieczna kolegiata św. Piotra (Collégiale Saint-Pierre-la-Cour), okazały renesansowy Palais du Grabatoire (obecnie siedziba Episkopatu), znajdujący się na obrzeżach Le Mans dawny klasztor cystersów (Abbaye de l'Épau), liczne kamienice i domy z muru pruskiego oraz pochodzące z czasów rzymskich pozostałości murów obronnych.

24h Le Mans

W Le Mans znajduje się jeden z najsłynniejszych torów wyścigowych na świecie, na którym od 1923 roku corocznie (w połowie czerwca) rozgrywany jest wyścig zwany 24h Le Mans w którym samochody i motocykle mają za zadanie przejechanie w ciągu doby jak największej liczby okrążeń. Cała pętla liczny 13,5 km, a prędkości z jakimi się ścigają bolidy dochodzą na prostych odcinkach nawet do 350 km/h. W sąsiedztwie głównych trybun znajduje się interesujące muzeum (Musée automobile de la Sarthe) w którym obejrzeć przeszło setkę bolidów, które ścigały się na torze w Le Mans.

mail

Multimedia