Albi

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
Strona Internetowa: www.mairie-albi.fr
GPS: N: 43°55'40.62", E: 2°8'40.71"
Albi
Albi - panorama
Albi to miasto w południowej Francji, położone na rzeką Tarn (prawy dopływ Garonny). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warowny i nazwali go Civitas Albigensium. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a w VI wieku przejęli je Frankowie. W XI wieku po wybudowaniu mostu na (Pont Vieux) i rozpoczęciu poboru opłat za przeprawę przez rzekę nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w regionie. W XIII stuleciu Albi stało się świadkiem brutalnej krucjaty przeciwko albigensom (ruch religijno społeczny utożsamiany z katarami). Po tym jak kościół katolicki uznał ich za heretyków miejscowy biskup Bernard de Castane wydal rozkaz aby zgładzić wszystkich miejscowych katarów. Wkrótce potem w Albi wzniesiona została monumentalna katedra, która miała stanowić symbol zwycięstwa wiary katolickiej i odstraszać innych heretyków. Niespełna wiek później miasto zostało podzielone na sześć dzielnic i otoczone potężnymi murami obronnymi. Nie ochroniły one jednak Albi przed zniszczeniami wojny stuletniej jaka przetoczyła się przez Europę zachodnią na przełomie XIV i XV wieku. Kolejny okres rozkwitu miasto przeżywało w latach 1450-1560, dzięki uprawie i handlowi rośliną zwaną urzetem barwierskim (Isatis tinctoria) z której otrzymywano błękitny barwnik indygo. Ta z pozoru skromna roślinka, kwitnąca drobnymi, żółtymi kwiatkami przyczyniła się do zamożności całego regionu wraz z Tuluzą.

Zwiedzanie
Jednym z najbardziej znanych zabytków Albi jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna gotycka katedra św Cecylii (Cathédrale Sainte-Cécile). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1282-1480 i stanowi niezwykle cenny przykład południowo-francuskiego gotyku ceglanego. Do jej budowy użyta została charakterystyczna szarożółta cegła, a jej dominującym elementem jest majestatyczna blisko 80 metrowa wieża. Katedra ustawiona została na skarpie i symbolizować miała zwycięstwo katolicyzmu nad herezją. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVI wieczne renesansowe freski naścienne. Są to jedne z najlepiej zachowanych tego typu malowideł na terenie Francji. Pozostałe ważne zabytki Albi to m.in. przylegający do katedry dawny pałac biskupi Berbie (obecnie siedziba Musée Toulouse-Lautrec), XII wieczna Kolegiata Saint-Salvy, renesansowy Hôtel Reynès (obecnie siedziba lokalnej Chambre de Commerce), kościół św. Magdaleny (Église Sainte-Madeleine) oraz 140 metrowy ceglany most Pont Vieux. W 2010 roku Albi wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1864 roku w Albi urodził się słynny francuski malarz i grafik Henri de Toulouse-Lautrec. Był on jednym z przedstawicieli postimpresjonizmu, a swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.
Zdjęcia [16]
Albi
Miasta Antresolka· 80
Albi
Miasta Antresolka· 62
Albi
Miasta Antresolka· 77
Albi
Miasta Antresolka· 68
Albi
Miasta Antresolka· 63
Albi
Miasta Antresolka· 75
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna paryska Wieża Eiffla ma przeszło 300 metrów wysokości, waży 7000 ton i spina ją blisko 2,5 miliona nitów. W zależności od temperatury jej wysokość zmienia się nawet o 15 centymetrów. Aby pomalować wieżę potrzeba było 40 ton farby.
Reklama
Polub nas