Katedra w Amiens (Cathédrale Notre-Dame de Amiens)

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Amiens
GPS: N: 49°53'40.44", E: 2°18'7.55"
Katedra w Amiens
Katedra w Amiens - panorama
Amiens to miasto w północnej Francji (stolica Pikardii), położone nad rzeką Sommą. Miasto znane jest głównie z monumentalnej gotyckiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame de Amiens). Jej budowa rozpoczęta została 1220 roku w miejscu starej zniszczonej przez pożar świątyni. Inicjatorem budowy nowego kościoła był ówczesny biskup Amiens - Evrard de Fouilloy. Głównym projektantem budowli został zaś, wybitny architekt tamtych czasów Robert de Luzarches. Mimo problemów ze zgromadzeniem funduszy budowla katedry trwała zaledwie 60 lat, czyli niezwykle szybko jak na ówczesne czasy. Powstała wówczas okazała trójnawowa świątynia, która zdobyła w oczach wiernych miano "gotyckiego partenonu". Była zdecydowanie dłuższa i dysponowała dużo większą przestrzenią niż katedra w Reims. Świątynia miała zostać także godnym miejscem spoczynku dla przywiezionej z Ziemi Świetej relikwii - części czaszki św. Jana Chrzciciela. Fasadę katedry zdobią niezliczone rzeźby (galeria królów z 22 posągami), rozety oraz pinakle. Centralny portal przedstawia scenę Sądu Ostatecznego, na prawo zaś znajduje się portal Matki Boskiej, a na lewo portal świętego Firmina. Wnętrze świątyni przytłacza swym ogromem co spowodowane jest niewątpliwie jej wielkimi rozmiarami. Warto także zwrócić uwagę na znajdujące się w prezbiterium późnogotyckie drewniane stalle z ponad 4 tysiącami figur, liczne zabytkowe nagrobki oraz kamienny labirynt ułożony z dwubarwnych płyt w nawie głównej. Katedra ma przeszło 140 metrów długości, a jej nawa wznosi się ba blisko 42 metry. Główne wieże świątyni mają przeszło 60 metrów wysokości i wybudowane zostały na przełomie XIV i XV wieku. Nie są jednakowe, północna ma blisko 69 metrów wysokości i nawiązuje do gotyku płomienistego, południowa zaś jest o 9 metrów niższa i cechuje się elementami charakterystycznymi dla gotyku promienistego. Na obie wieże dostać się można krętymi schodami gdzie podziwiać można wspaniałe gargulce (rzygacze odprowadzające wodę deszczową) oraz chimery (emelenty dekoracyjne).
Katedra praktycznie bez większych zniszczeń przetrwała czasy rewolucji francuskiej oraz alianckie naloty jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w czasie których zniszczona została znaczna część zabudowy Amiens. Obecnie katedra w Amiens uważana jest za jedną z najwspanialszych i największych tego typu budowli we Francji. W 1981 roku świątynia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto
Odwiedzając Amiens warto także zobaczyć znajdujący się na starym mieście okazały eklektyczny ratusz, wieżę miejską (beffroi) oraz zajrzeć do Musée de Picardie (jedno z największych muzeów we Francji) gdzie obejrzeć można m.in. bogata kolekcję artefaktów i znalezisk pochodzący z rzymskiego miasta Samarobriva, czyli starożytnego Amiens.
W Amiens mieszkał przez jakiś czas słynny francuski pisarz Juliusz Verne (1828-1905), który uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej. Obecnie w domu którym mieszkał znajduje się muzeum poświęcone zarówno jego osobie jak i jego twórczości.
Zdjęcia [6]
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 854
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 740
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 800
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 899
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 828
Katedra w Amiens
Obiekty sakralne Legionista· 790
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas