Katedra w Amiens - panorama

Amiens to miasto w północnej Francji (stolica Pikardii), położone nad rzeką Sommą. Miasto znane jest głównie z monumentalnej gotyckiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame de Amiens). Jej budowa rozpoczęta została 1220 roku w miejscu starej zniszczonej przez pożar świątyni. Inicjatorem budowy nowego kościoła był ówczesny biskup Amiens - Evrard de Fouilloy. Głównym projektantem budowli został zaś, wybitny architekt tamtych czasów Robert de Luzarches. Mimo problemów ze zgromadzeniem funduszy budowla katedry trwała zaledwie 60 lat, czyli niezwykle szybko jak na ówczesne czasy. Powstała wówczas okazała trójnawowa świątynia, która zdobyła w oczach wiernych miano "gotyckiego partenonu". Była zdecydowanie dłuższa i dysponowała dużo większą przestrzenią niż katedra w Reims. Świątynia miała zostać także godnym miejscem spoczynku dla przywiezionej z Ziemi Świętej relikwii - części czaszki św. Jana Chrzciciela. Fasadę katedry zdobią niezliczone rzeźby (galeria królów z 22 posągami), rozety oraz pinakle. Centralny portal przedstawia scenę Sądu Ostatecznego, na prawo zaś znajduje się portal Matki Boskiej, a na lewo portal świętego Firmina. Wnętrze świątyni przytłacza swym ogromem co spowodowane jest niewątpliwie jej wielkimi rozmiarami. Warto także zwrócić uwagę na znajdujące się w prezbiterium późnogotyckie drewniane stalle z ponad 4 tysiącami figur, liczne zabytkowe nagrobki oraz kamienny labirynt ułożony z dwubarwnych płyt w nawie głównej. Katedra ma przeszło 140 metrów długości, a jej nawa wznosi się ba blisko 42 metry. Główne wieże świątyni mają przeszło 60 metrów wysokości i wybudowane zostały na przełomie XIV i XV wieku. Nie są jednakowe, północna ma blisko 69 metrów wysokości i nawiązuje do gotyku płomienistego, południowa zaś jest o 9 metrów niższa i cechuje się elementami charakterystycznymi dla gotyku promienistego. Na obie wieże dostać się można krętymi schodami gdzie podziwiać można wspaniałe gargulce (rzygacze odprowadzające wodę deszczową) oraz chimery (elementy dekoracyjne). Katedra praktycznie bez większych zniszczeń przetrwała czasy rewolucji francuskiej oraz alianckie naloty jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w czasie których zniszczona została znaczna część zabudowy Amiens. Obecnie katedra w Amiens uważana jest za jedną z najwspanialszych i największych tego typu budowli we Francji. W 1981 roku świątynia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto

Amiens założone zostało w XII wieku w miejscu starożytnej osady zwanej Samorobriva. W okresie średniowiecza miasto stało się znaczącym ośrodkiem gdzie produkowano sukna. Odwiedzając Amiens warto przespacerować się po najstarszej części miasta i oprócz katedry zobaczyć także pozostałe zabytki miasta. Najważniejsze z nich to m.in. monumentalny eklektyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), gotycki kościół Saint-Germain-l'Écossais, gotycki kościół Saint-Leu, XVIII wieczne opactwo Abbaye Saint-Jean-des-Prémontrés oraz wieża miejska (beffroi). Wato także zajrzeć do Musée de Picardie (jedno z największych muzeów we Francji) gdzie obejrzeć można m.in. bogata kolekcję artefaktów i znalezisk pochodzący z rzymskiego miasta Samarobriva, czyli starożytnego Amiens.

Juliusz Verne

Juliusz Verne

W Amiens mieszkał przez jakiś czas słynny francuski pisarz Juliusz Verne (1828-1905), który uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej. Największą sławę przyniósł mu cykl powieści fantastyczno-podróżniczych, w których wykorzystywał swą szeroką wiedzę z fizyki i geografii. Pisał również książki historyczne, kryminalne, poezje i sztuki teatralne. Jedną z pasji Verne'a było żeglarstwo. Miał na własność kolejno trzy łodzie (St. Michel I, II, III), na których często tworzył. Verne podróżował także po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. W sumie odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego, ale to właśnie w Amiens w rezydencji przy rue Charles Dubois napisał większość swoich książek. Do jego najwybitniejszych dzieł należą m.in. "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", "W osiemdziesiąt dni dookoła świata", "Podróż do wnętrza Ziemi" czy "Dzieci kapitana Granta". Po śmierci został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens. Dziś w domu w którym niegdyś mieszkał znajduje się muzeum (Maison de Jules Verne) poświęcone zarówno jego osobie jak i jego twórczości.

mail

Multimedia