Katedra w Beauvais (Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Hauts-de-France
Miejscowość: Beauvais
GPS: N: 49°25'57.31", E: 2°4'52.86"
Katedra w Beauvais
Katedra w Beauvais - panorama

Beauvais to niewielkie miasto (ok. 55 tyś. mieszkańców) w północnej Francji, położone nad rzeką Thérain. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowana w samym sercu miasta majestatyczna gotycka katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre). Świątynia ta słynie z najwyższego w całej Francji gotyckiego wnętrza. Sklepienie prezbiterium zawieszone jest aż 48 metrów nad posadzką (zmieścił by się w nim 10 piętrowy blok!). Budowa katedry rozpoczęta została w pierwszej połowie XIII wieku. Świątynia stanęła w miejscu dawnego, pochodzącego jeszcze z X wieku kościoła karolińskiego. Prace budowlane wielokrotnie przerywane były z powodu braku funduszy lub wojen. Kilkakrotnie też w czasie budowy, konstrukcja zawaliła się. W 1569 roku ukończone zostały prace przy monumentalnej wieży oraz iglicy, która osiągnęła wysokość 149 metrów. Niestety konstrukcja ta okazała się na tyle niestabilna, że niespełna 5 lat później wieża runęła niszcząc całkowicie dach prezbiterium. W skutek braku środków finansowych budowa katedry nigdy nie została ukończona (nie odbudowano także wieży). Obecnie z powodu powodu braku korpusu nawowego i niestabilnej konstrukcji cały czas istnieje ryzyko zawalenia się całej konstrukcji. Z uwagi na to katedra została wpisana na listę World Monuments Watch (prywatna fundacja zajmująca się najbardziej zagrożonymi zabytkami na świecie). Do wnętrza świątyni wchodzi się poprzez znajdujące się w południowym ramieniu transeptu bogato zdobione renesansowe drzwi. Ozdobą wnętrza zaś, są przepiękne XVI wieczne witraże oraz wybudowany w latach 1865-1868 wielki zegar astronomiczny (składa się z 90 tyś. części). W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się XIV wieczny pałac biskupi w którym urządzono muzeum z bogatą kolekcją rzeźby średniowiecznej oraz malarstwa.

Ciekawostki

  • W 1946 roku polska pisarka Hanna Malewska (1911-1983) wydała książkę zatytułowaną "Kamienie wołać będą", która poświęcona jest budowie katedry w Beauvais;
  • W czasie II wojny światowej centrum Beauvais zostało poważnie zniszczone w wyniku bombardowań, sama katedra jednak ocalała.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku do Francji przybywa blisko 77 milionów gości, co oznacza, że jest ten jest najczęściej i najliczniej odwiedzanym miejscem na świecie. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na liczne zabytki, historyczne miasta, wspaniałe krajobrazy czy niezrównaną kuchnię oraz wyśmienite wina.
Polub nas