Zamek w Krzemieńcu (Кременецький замок)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Obwód: Tarnopolski
Miejscowość: Krzemieniec Wołyński
GPS: N: 50°5'42.00", E: 25°43'51.00"
Zamek w Krzemieńcu - panorama

Krzemieniec Wołyński to miasto w zachodniej części Ukrainy, położone na Wołyniu u podnóża Wzgórz Krzemienieckich. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w zachodniej części miasta na malowniczym wzgórzu pozostałości średniowiecznego zamku. Pierwotny gród warowny w Krzemieńcu wzniesiony został ma przełomie XIII i XIV wieku. Warownia usytuowana została na szczycie stromej góry (Góra Królowej Bony) i ufortyfikowana skutecznie stawiła opór w 1226 roku wojskom Andrzeja Węgierskiego, a później armii Tatarskiej. W XIV wieku zamek wraz z miastem dostał się pod panowanie Litwy a później Polski. W 1536 roku warownia stała się własnością królowej Bony, która poleciła przebudować ją w renesansową rezydencję. W 1648 roku warownia została zdobyta i zniszczona przez wojska pułkownika kozackiego Maksyma Krzywonosa. Po tym wydarzeniu zamek nigdy nie został odbudowany i do czasów obecnych zachowały się po nim jedynie górujące nad miastem malowniczej ruiny. Odwiedzając obiekt zobaczyć możemy m.in. pozostałości murów obronnych, bramy wjazdowej i jednej z wież od strony miasta.

Ciekawostki

  • W Krzemieńcu urodził się słynny polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf Juliusz Słowacki (1809-1849). Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych.

Zdjęcia [16]
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1363
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1236
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1169
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1152
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1266
Zamek w Krzemieńcu
Zamki i pałace Biały· 1225
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Ukrainy pochodzi najwyższy człowiek świata. Jest nim urodzony w 1971 roku lekarz weterynarii Leonid Stepanowicz Stadnyk. Jego wzrost wynosi 2 metry i 59 centymetrów, waga zaś około 200 kg.
Polub nas