Stein am Rhein

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Szafuza
GPS: N: 47°39'34.18", E: 8°51'33.35"
Stein am Rhein
Stein am Rhein - panorama
Stein am Rhein to niewielkie miasto w północnej Szwajcarii, położone w pobliżu zachodniego krańca Jeziora Bodeńskiego skąd wypływa Ren. Jego początki sięgają III wieku n.e., kiedy to rzymianie założyli tu jeden ze swoich fortów granicznych zwany Tasgetium. Jego głównym zadaniem miała być ochrona rubieży imperium przed najazdami zamieszkujących okoliczne tereny plemion germańskich. Prawdziwy rozwój miasta rozpoczął się jednak dopiero na przełomie X i XI wieku, wraz z powstaniem klasztoru Benedyktynów. Świątynię założyli w 970 roku książę Burkhart II Szwabski (884-926) i jego druga żona Hadwig. Pod koniec X wieku ówczesny cesarz niemiecki Henryk II Święty (978-1024) nadał zakonnikom przywilej organizowania targów oraz bicia własnej monety. Przywileje te w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju miasta oraz miejscowego portu. W czasie II wojny światowej Stein am Rhein podobnie jak pobliska Szafuza zostało omyłkowo zbombardowane przez jeden z alianckich nalotów dywanowych. Po wojnie miasto zostało odbudowane. W latach siedemdziesiątych XX wieku Stein am Rhein otrzymało prestiżową Nagrodę Wakkera przyznawaną corocznie przez organizację Dziedzictwa Szwajcarskiego miastom lub podmiotom które wniosły znaczący wkład w rozwój współczesnej architektury oraz ochronę wartości własnego dziedzictwa, środowiska i przestrzeni.

Zwiedzanie
Stein am Rhein szczyci się idealnie zachowanym średniowiecznym centrum wraz z dawnym układem urbanistycznym. Do czasów obecnych zachowały się tu zabytkowe mury i bramy miejskie, a także wiele bogato zdobionych kamieniczek oraz domów kupieckich. Nad miastem góruje usytuowany na malowniczym wzgórzu Klingenberg (190 metrów n.p.m.) gruntownie odrestaurowany (na 1000 lecie) zamek Hohenklingen. Jego budowa rozpoczęta została w XI wieku, a swój obecny późnoromański twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIII stuleciu. Przez lata twierdza chroniła miasto przez wrogimi najazdami, obecnie zaś, mieści się tu restauracja oraz taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz Jeziora Bodeńskiego. Serce starego miasta stanowi Rathausplatz (Plac Ratuszowy), którego jedną z pierzei zamyka okazały XVI wieczny późnogotycki budynek ratusza miejskiego (Rathaus). Niegdyś w jego murach znajdował się dom handlowy, obecnie zaś, funkcjonuje tu niewielkie muzeum z kolekcją broni i flag. Tuż za nim znajdują się budynki należące do dawnego klasztoru św. Jerzego (Kloster St. Georgen). Ostatni zakonnik opuścił mury opactwa w 1525 roku. Przez przeszło trzy następne stulecia świątynia pozostawała niezamieszkana, aż w końcu w 1875 roku została zakupiona przez protestanckiego ksiądza Ferdinanda Vettera i przekształcona w muzeum (Klostermuseum St. Georgen), które funkcjonuje tu po dziś dzień. Pozostałe ważne zabytki Stein am Rhein to m.in. katolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Herz-Jesu-Kirche), bogato zdobiony Haus zur Vorderen Krone, Muzeum Lindwurm oraz liczne domy szachulcowe.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas