Kronach - panorama

Kronach to niewielkie miasto w południowych Niemczech (Bawaria), położone w Górnej Frankonii nad rzekami Rodach, Haßlach i Kronach. Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to założona została tu pierwsza warowna osada. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. W XIII wieku, na okolicznym wzgórzu wybudowany został zamek, który kilka wieków później przekształcony został w jedną z największych bawarskich Twierdz. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1448) miasto było kilkukrotnie oblegane przez wojska szwedzkie. Obecnie Kronach to gruntownie odrestaurowane miasteczko z licznymi wąskimi uliczkami, piwnicami z winem oraz małymi kafejkami. Każdego roku w mieście organizowany jest festiwal, w czasie którego miasteczko przenosi się do epoki renesansu, a ulice zapełniają się rycerzami i damami długich sukniach. W powietrzu zaś, unosi się zapach starofrankońskich zapachów.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Kronach jest górująca nad miastem potężna Twierdza Rosenberg. Cały kompleks warowny zajmuje powierzchnię przeszło 26 hektarów. Początki twierdzy sięgają XIII stulecia, kiedy to na strategicznym wzgórzu (378 metrów n.p.m.) wzniesiony został tu pierwszy zamek. Jego głównym zadaniem miała być kontrola doliny trzech przepływających tu rzek. W kolejnych wiekach warownia była sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. W czasie II wojny światowej twierdza otrzymała kryptonim "GeKro" (więzienie Kronach), Niemcy zamierzali tu produkować części do Messerschmittów Me 163. Jedną z atrakcji twierdzy jest gigantyczna, kwadratowa studnia, pod którą przechodzi się specjalnie zainstalowanym mostkiem. Pozostałe ważne zabytki Kronach to m.in. kościół św. Jana Chrzciciela (St. Johannes der Täufer), klasztor, synagoga oraz pozostałości murów miejskich.

Ciekawostki

  • W XV wieku w Kronach urodził się Lucas Cranach Starszy (1472-1553), słynny niemiecki grafik i malarz epoki renesansu, autor znanego wszystkim portretu Marcina Lutra.

mail

Multimedia