Güstrow

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Meklemburgia-Pomorze Przednie
GPS: N: 53°47'38.00", E: 12°10'35.00"
Güstrow
Güstrow - panorama

Güstrow to miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Nebel w pobliżu jezior Insel, Sumpf i Parumer. Jego historia sięga przełomu XI i XII wieku, kiedy to w miejscu obecnego zamku istniał drewniany gród warowny. W 1226 roku ówczesny książę Meklemburgii Henryk Borwin II ufundował w mieście kolegiatę. W 1228 roku Güstrow otrzymał prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to rozwój miasta czego efektem była rozpoczęta wkrótce budowa nowego zamku. W XVI wieku miasto było wielokrotnie nawiedzane przez pożary. Po ostatnim z nich, książęta Meklemburscy odbudowali miejscowy zamek tworząc jedyną w swoim rodzaju renesansową rezydencję. Po podziale Meklemburgii w pierwszej połowie XVII wieku miasto stało się stolicą niewielkiego księstwa Mecklenburg-Güstrow. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1448) na zamku w Güstrow rezydował sławny wódz i polityk Albrecht Wenzel Eusebius von Wallenstein. Obecnie jest to prowincjonalne miasteczko, o którego dawnej świetności przypomina okazały zamek. Jest to renesansowa budowla otoczona pięknymi ogrodami. Rezydencja powstała w XVI wieku, ale już pod koniec następnego stulecia popadła w ruinę i w takim stanie przetrwała do czasów napoleońskich. Wtedy to Francuzi urządzili tu szpital wojskowy, a w czasach III Rzeszy zamek wykorzystywany był jako więzienie. Obecnie w gruntownie odrestaurowanej rezydencji ma swoją siedzibę niewielkie muzeum, będące filią placówki w Schwerinie. Pozostałe ważne zabytki Güstrow to m.in. XIII wieczna gotycka kolegiata, XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, gotycka kaplica św. Gertrudy, XVI wieczny kościół farny Najświętszej Marii Panny (Pfarrkirche), a także liczne zabytkowe kamienice z XVI-XIX wieku.

Ciekawostki

  • W Güstrow ostatnie 28 lat swojego życia spędził wybitny niemiecki rzeźbiarz, malarz, pisarz i poeta Ernst Barlach (1870-1938).

Zdjęcia [7]
Güstrow
Miasta Grolen· 484
Güstrow
Miasta Grolen· 481
Güstrow
Miasta Grolen· 471
Güstrow
Miasta Grolen· 477
Güstrow
Miasta Grolen· 1939
Güstrow
Miasta Grolen· 2446
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Niemczech produkuje się blisko 6 tysięcy różnych gatunków piwa. Statystyczny Niemiec zaś, wypija rocznie ponad 140 litrów tego złocistego trunku.
Polub nas