Lüneburg

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Dolna Saksonia
GPS: N: 53°15'0.00", E: 10°25'0.00"
Lüneburg
Lüneburg - panorama

Lüneburg to zabytkowe miasto w północnej części Niemiec, położone nad rzeką Ilmenau. Jego historia sięga VII wieku n.e. kiedy to tereny obecnego miasta zamieszkiwało należące do Słowian połabskich plemię Drzewian. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w już X wieku. Dzieje Lüneburga są ściśle związane z solą. Przez przeszło dziesięć kolejnych stuleci wydobywano, warzono i sprzedawano tu sól co było główną siłą napędową rozwoju i wzrostu znaczenia miasta w regionie. Po przyłączeniu się Lüneburga do Hanzy miasto szybko stało się obok Visby i Lubeki jednym z najważniejszych i najbogatszych miast związku.

Zwiedzanie

Lüneburg jako jedno z nielicznych niemieckich miast które przetrwało praktycznie bez większych zniszczeń okres II wojny światowej. Dzięki temu zachował się tu w praktycznie niezmienionym stanie średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Dodatkowego uroku liczne malownicze dodają brukowane uliczki i bogato zdobione kamienice nad rzeką Ilmenau. Przy otoczonym charakterystyczną ceglaną zabudową głównym rynku miasta (Am Sande) znajduje się wzniesiony w XIII wieku i przebudowany kilka stuleci później w stylu renesansowym zabytkowy ratusz. Uchodzi on obecnie za jeden z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w całych północnych Niemczech. Pozostałe ważne zabytki Lüneburga, które warto zobaczyć to m in. wzniesiony w XIV wieku gotycki Kościół św. Michała (Michaeliskirche), XVI wieczna ratuszowa apteka, gotycki Kościół św. Jana (St. Johannis), Północnoniemieckie Muzeum Browarnictwa, założony w XII wieku Klasztor Benedyktynów Lüne, Niemieckie Muzeum Soli (Deutsches Salzmuseum) oraz Park Zdrojowy (Kurpark). Jednym z symboli miasta jest znajdujący się w dawnym porcie na Ilmenau Stary Żuraw (Alter Kran).

Zdjęcia [11]
Lüneburg
Miasta lopo· 1203
Lüneburg
Miasta lopo· 1193
Lüneburg
Miasta lopo· 1163
Lüneburg
Miasta lopo· 1141
Lüneburg
Miasta lopo· 1153
Lüneburg
Miasta lopo· 1193
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Polub nas