Lüneburg

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Dolna Saksonia
GPS: N: 53°15'0.00", E: 10°25'0.00"
Lüneburg
Lüneburg - panorama
Lüneburg to zabytkowe miasto w północnej części Niemiec, położone nad rzeką Ilmenau. Jego historia sięga VII wieku n.e. kiedy to tereny obecnego miasta zamieszkiwało należące do Słowian połabskich plemię Drzewian. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w już X wieku. Dzieje Lüneburga są ściśle związane z solą. Przez przeszło dziesięć kolejnych stuleci wydobywano, warzono i sprzedawano tu sól co było główną siłą napędową rozwoju i wzrostu znaczenia miasta w regionie. Po przyłączeniu się Lüneburga do Hanzy miasto szybko stało się obok Visby i Lubeki jednym z najważniejszych i najbogatszych miast związku.

Zwiedzanie
Lüneburg jako jedno z nielicznych niemieckich miast które przetrwało praktycznie bez większych zniszczeń okres II wojny światowej. Dzięki temu zachował się tu w praktycznie niezmienionym stanie średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Dodatkowego uroku liczne malownicze dodają brukowane uliczki i bogato zdobione kamienice nad rzeką Ilmenau. Przy otoczonym charakterystyczną ceglaną zabudową głównym rynku miasta (Am Sande) znajduje się wzniesiony w XIII wieku i przebudowany kilka stuleci później w stylu renesansowym zabytkowy ratusz. Uchodzi on obecnie za jeden z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w całych północnych Niemczech. Pozostałe ważne zabytki Lüneburga, które warto zobaczyć to m in. wzniesiony w XIV wieku gotycki Kościół św. Michała (Michaeliskirche), XVI wieczna ratuszowa apteka, gotycki Kościół św. Jana (St. Johannis), Północnoniemieckie Muzeum Browarnictwa, założony w XII wieku Klasztor Benedyktynów Lüne, Niemieckie Muzeum Soli (Deutsches Salzmuseum) oraz Park Zdrojowy (Kurpark). Jednym z symboli miasta jest znajdujący się w dawnym porcie na Ilmenau Stary Żuraw (Alter Kran).
Zdjęcia [11]
Lüneburg
Miasta lopo· 238
Lüneburg
Miasta lopo· 225
Lüneburg
Miasta lopo· 226
Lüneburg
Miasta lopo· 220
Lüneburg
Miasta lopo· 221
Lüneburg
Miasta lopo· 225
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jeśli zostajesz przestawiony Niemcowi, pamiętaj, żeby podać mu rękę. Bez tego nawet najmilszy uśmiech i powitanie łamanym niemieckim nie pomogą zrobić dobrego wrażenia.
Reklama
Polub nas