Brno

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowomorawski
Populacja: 403 304
Powierzchnia: 230 km²
GPS: N: 49°11'32.45", E: 16°36'31.82"
Brno
Brno - panorama

Brno to miasto w południowo-wschodnich Czechach, położne pośród porośniętych lasami malowniczych wzgórz u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Jest to największe miasto Moraw i zarazem drugie co do wielkości (po Pradze) w kraju. Jak wykazały badania archeologiczne tereny na którym znajduje się miasto zamieszkane były już w epoce brązu i żelaza. W V wieku n.e. znajdowała się tu słowiańska osada, a około 1021 roku książę Brzetysław I (z dynastii Przemyślidów) założył gród warowny, który stał się zalążkiem obecnego miasta. W 1243 roku Brno otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje i ulgi miasta królewskiego. W 1641 roku do Brna została przeniesiona stolica Moraw (wcześniej funkcję tą pełnił Ołomuniec). Na początku XIX wieku miasto zostało zdobyte przez wojska napoleońskie. Wtedy to zniszczono obwarowania miejskie i rozebrano mury miejskie (z siedmiu bram miejskich przetrwała do dziś tylko jedna). W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane podczas alianckich nalotów. Zniszczone zostały jednak tylko obrzeża, a większość zabytkowej tkanki miejskiej przetrwała wojnę w stanie praktycznie nienaruszonym. Dzięki temu Brno może poszczycić się imponującym starym miastem z niezliczoną ilością zabytkowych budowli. Dziś miasto jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym kraju. Mimo iż nie jest stolicą Czech, mają w nim siedzibę centralne, najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości takie jak m.in. sąd konstytucyjny, Sąd Najwyższy i ombudsman Republiki Czeskiej.

Zwiedzanie

Historyczne centrum Brna przecina arteria Masaryka, która ciągnie się przez Plac Wolności (Náměstí Svobody) i dalej przechodzi w ulicę Česką, dzieląc miasto na dwie części: zachodnią i wschodnią. Część zachodnia zdominowana jest przez wzgórze Petrov na którym wznosi się majestatyczna gotycka katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Katedrála svatého Petra a Pavla). Jej początki sięgają XII wieku, kiedy to w miejscu starego zamku wzniesiona została pierwsza romańska świątynia. W XIII wieku katedra została przebudowana w stylu gotyckim, a swoją obecną neogotycką formę uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w na przełomie XIX i XX stulecia. Dla zwiedzających udostępnione jest barokowe wnętrze świątyni, wieże ze skarbcem oraz romańska krypta. Katedrę otacza wieniec kanoniczych domów oraz rezydencja arcybiskupia z gotycka kaplicą. Pozostałe ważne zabytki Brna to m.in. budynek starego ratusza (najstarsza świecka budowla w mieście), usytuowana na szczycie wzgórza (290 metrów n.p.m.) na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed XVII wieczna twierdza i zamek Špilberk, bazylika pw. Wniebowzięcia NMP wraz z klasztorem Augustianów, zadaszony pasaż handlowy Schwanza, XIX wieczny Dom Biesiadny (obecnie siedziba orkiestry symfonicznej), kościół św. Jakuba, XVII wieczny klasztor Minorytów oraz liczne pałace i kamienice mieszczańskie. Odwiedzając Brno warto także wybrać się do dzielnicy Černá Pole gdzie znajduje się słynna luksusowa Willa Tugendhatów. Budynek ten został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe i stanowi wspaniały przykład oraz jeden z symboli architektury modernistycznej, która rozwinęła się w latach dwudziestych XX wieku. W roku 2001 roku willa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Legenda

Na jednej ze ścian miejscowego ratusza znajduje się postać tzw. Smoka z Brna. Swym wyglądem przypomina on trochę krokodyla lub aligatora. Jedna z legend głosi, że niegdyś zamieszkiwał on jamę znajdującą się w pobliżu miasta uniemożliwiając spokojny żywot mieszkańcom. Prawdziwym przysmakiem tego latającego potwora były zwierzęta domowe oraz dzieci. Gdy już miarka się przebrała, odważny rycerz postanowił rozprawić się z niepokorną bestią. W tym celu napełnił futrzaną torbę wapnem i podrzucił smokowi na pożarcie. Nie trzeba było długo czekać, aby potwór połknął haczyk i pożarł przynętę ze smakiem. Wkrótce odczuł ogromne pragnienie i próbował je ugasić wodą znajdującą się w pobliskim strumieniu. To połączenie wywołało ogromną eksplozję i zabiło stwora.

Ciekawostki

  • Jednym z symboli Brna jest krokodyl;
  • Najwyższą budowlą w Brnie jest wzniesiony w 2013 roku budynek AZ Tower, który ma 111 metrów wysokości.

Zdjęcia [87]
Brno
Miasta malby· 1062
Brno
Miasta malby· 942
Brno
Miasta malby· 988
Brno
Miasta malby· 937
Brno
Miasta malby· 1041
Brno
Miasta malby· 1638