Brno - panorama

Brno to miasto w południowo-wschodnich Czechach, położne pośród porośniętych lasami malowniczych wzgórz u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Jest to największe miasto Moraw i zarazem drugie co do wielkości (po Pradze) w kraju. Jak wykazały badania archeologiczne tereny na którym znajduje się miasto zamieszkane były już w epoce brązu i żelaza. W V wieku n.e. znajdowała się tu słowiańska osada, a około 1021 roku książę Brzetysław I (z dynastii Przemyślidów) założył gród warowny, który stał się zalążkiem obecnego miasta. W 1243 roku Brno otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje i ulgi miasta królewskiego. W 1641 roku do Brna została przeniesiona stolica Moraw (wcześniej funkcję tą pełnił Ołomuniec). Okres prosperity miasto przeżywało w drugiej połowie XVIII stulecia, kiedy to rozwinął się tu przemysł tekstylny. Wtedy to Brno stało się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych Austro-Węgier. Na początku XIX wieku miasto zostało zdobyte przez wojska napoleońskie. Wtedy to zniszczono obwarowania miejskie i rozebrano mury miejskie (z siedmiu bram miejskich przetrwała do dziś tylko jedna). W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane podczas alianckich nalotów. Zniszczone zostały jednak tylko obrzeża, a większość zabytkowej tkanki miejskiej przetrwała wojnę w stanie praktycznie nienaruszonym. Dzięki temu Brno może poszczycić się imponującym starym miastem z niezliczoną ilością zabytkowych budowli. Dziś miasto jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym kraju. Mimo iż nie jest stolicą Czech, mają w nim siedzibę centralne, najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości takie jak m.in. sąd konstytucyjny, Sąd Najwyższy i ombudsman Republiki Czeskiej.

Legenda

Na jednej ze ścian miejscowego ratusza znajduje się postać tzw. Smoka z Brna. Swym wyglądem przypomina on trochę krokodyla lub aligatora. Jedna z legend głosi, że niegdyś zamieszkiwał on jamę znajdującą się w pobliżu miasta uniemożliwiając spokojny żywot mieszkańcom. Prawdziwym przysmakiem tego latającego potwora były zwierzęta domowe oraz dzieci. Gdy już miarka się przebrała, odważny rycerz postanowił rozprawić się z niepokorną bestią. W tym celu napełnił futrzaną torbę wapnem i podrzucił smokowi na pożarcie. Nie trzeba było długo czekać, aby potwór połknął haczyk i pożarł przynętę ze smakiem. Wkrótce odczuł ogromne pragnienie i próbował je ugasić wodą znajdującą się w pobliskim strumieniu. To połączenie wywołało ogromną eksplozję i zabiło stwora.

Brno - Plan

Zwiedzanie

Historyczne centrum Brna (którego znaczną część wyłączona jest z ruchu samochodowego) przecina arteria Masaryka, która ciągnie się przez Plac Wolności (Náměstí Svobody) i dalej przechodzi w ulicę Česką, dzieląc miasto na dwie części: zachodnią i wschodnią. Część zachodnia zdominowana jest przez wzgórze Petrov na którym wznosi się majestatyczna gotycka katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Katedrála svatého Petra a Pavla). Tutaj też znajduje się jeden z głównych placów miejskich zwany Targiem Warzywnym (Zelný Trh). Jest to jeden z najstarszych placów, który niegdyś służył za magazyn żywności i miejsce gdzie ważono oraz przechowywano piwo. Ozdobą placu jest XVII-wieczna barokowa fontanna Parnas (Kašna Parnas). Ciekawą atrakcją jest rozlokowany pod placem rozległy labirynt podziemnych piwnic, który po renowacji został udostępniony dla zwiedzających. W pobliżu placu wznosi się okazały budynek Sterego Ratusza miejskiego. Jest to obecnie najstarsza budowla w Brnie o charakterze świeckim. Obecnie głównym placem Brna jest wytyczony na planie trójkąta Plac Wolności. Niegdyś w jego centralnym punkcie znajdował się kościół św. Mikołaja, który został rozebrany w 1870 roku. Plac zdobią m.im. wzniesiona w 1679 roku barokowa kolumna morowa (morový sloup) z figurami świętych (do których mieszkańcy zwracali się o pomoc w czasie szalejącej dżumy), wykonana z brązu współczesna fontanna oraz liczne pałace mieszczańskie z których na uwagę zasługują: XVI-wieczny renesansowy Dom panów z Lipy (Dům pánů z Lipé), XIX-wieczny neorenesansowy Pałac Kleina (Palác Kleinův) oraz pochodzący z początku XX wieku secesyjny Dům u Čtyř mamlasů. Na placu i wokół niego znajduje się wiele barów i restauracji, a także klubów nocnych i sklepów. Jest to także miejsce gdzie praktycznie przez cały rok organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne, takie jak m.in. jarmarki, festiwale czy obchody Nowego Roku. Na zachód od centrum, po drugiej stronie ulicy Husovej, znajduje się wzgórze Špilberk na którym wznosi się okazały zamek.

Brno - Plac Wolności

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Początki katedry (Katedrála svatého Petra a Pavla) w Brnie sięgają XII wieku, kiedy to w miejscu starego zamku i kaplicy (na wzgórzu Petrov) wzniesiona została pierwsza romańska świątynia. W XIII wieku kościół przebudowano w stylu gotyckim, a w XVIII nadanu mu barokowy wygląd. Swój obecny neogotycki kształt katedra uzyskała w czasie ostatniej gruntownej przebudowy jaka przeprowadzona została w na przełomie XIX i XX stulecia. Wtedy też ukończono wieże. W 1777 roku wraz z utworzeniem w Brnie katolickiego biskupstwa kościół został podniesiony do godności katedry. Dla zwiedzających udostępnione jest barokowe wnętrze świątyni, wieże ze skarbcem oraz romańska krypta. Katedrę otacza wieniec kanoniczych domów oraz rezydencja arcybiskupia z gotycka kaplicą.

Brno - Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Zamek Špilberk

Zamek (Hrad Špilberk) znajduje się na szczycie wzgórza (290 metrów n.p.m.) na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed XVII. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy to z rozkazu ówczesnego króla Czech, Przemysła II Ottokara (1233-1278) wzniesiona została tu pierwsza warownia. Początkowo pełniła ona rolę siedziby królewskiej, a później zamieszkali tu margrabowie morawscy. W 1620 roku po klęsce Czechów w bitwie na Białej Górze cesarz Ferdynand II Habsburg skonfiskował zamek i polecił utworzyć w nim więzienie. Ciągłe zagrożenie ze strony Szwedów oraz nadchodząca wojna spowodowały, że Brno wraz z twierdzą zostały nowocześnie ufortyfikowane. Powstała wówczas barokowa forteca, która tworzyła jeden większy kompleks z fortyfikacjami miejskimi. Kiedy w 1853 roku twierdza utraciła znaczenie strategiczne ponownie utworzono w niej więzienie. Na początki XIX wieku armia napoleońska zburzyła podstawowe elementy umocnień twierdzy a w późniejszym czasie wyburzono także większość umocnień wzgórza.

Brno - Zamek Špilberk

Willa Tugendhatów

Jest to luksusowa willa, która znajduje się w dzielnicy Černá Pole przy ulicy Černopolní 45. Niegdyś stanowiła ona własność pochodzących z bogatych żydowskich rodzin Grety i Fritza Tugendhatów. Budowla zaprojektowana została przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe i stanowi wspaniały przykład oraz jeden z symboli architektury modernistycznej, która rozwinęła się w latach dwudziestych XX wieku. Ten kto był w Barcelonie i widział pawilon zaprojektowany przez Miesa na wystawę światową, to może domyślić się, co później architekt ten zrealizował w Brnie. Konstrukcja budynku jest w pełni podporządkowana jego funkcji użytkowej. Do tego wszechobecny minimalizm w formie, ale wszędzie użyto najlepszej jakości materiałów budowlanych. Niestety w czasie II wojny światowej i później w czasach komunistycznych budowla została dotkliwie zdewastowana a jej wyposażenie rozkradzione. Gruntowna renowacja obiektu przeprowadzona została dopiero w latach 2010-2012. Od 2001 roku Willa Tugendhatów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brno - Willa Tugendhatów

Willa Dušana Jurkoviča

Jest to zabytkowa secesyjna willa, która znajduje się w dzielnicy Žabovřesky przy ulicy Jana Nečasa 335/2 i stanowi jeden z oddziałów Galerii Morawskiej. Dla zwiedzających jest tu przygotowana stała wystawa zatytułowana "Dušan Jurkovič. Architekt i jego dom" prezentująca m.in. w pełni odrestaurowaną centralną klatkę schodową, salon z ekspozycją różnych zestawów mebli i inne pomieszczenia, w których umieszczono także tablice z informacjami o życiu i twórczości znanego słowackiego architekta Dušana Jurkoviča.

Willa Löw-Beera

Ta secesyjna budowla wzniesiona została w 1903-1904 na polecenie lokalnego przedsiębiorcy Moritza Fuhrmanna. Głównym projektantem willi został wiedeński architekt Franz von Neumann (1844-1905). Po śmierci Fuhrmanna w 1913 roku nowym właścicielem posiadłości został Alfred Löw-Beer, który podobnie jak Fuhrmann był przedsiębiorcą oraz właścicielem fabryk tekstylnych. Jedna z jego córek, związana była z Fritzem Tugendhatem, właścicielem i fundatorem wpisanej na listę UNESCO słynnej Willi Tugendhat.

Willa Stiassny

Jest to okazała modernistyczna budowla, która wzniesiona została na polecenie bogatego brneńskiego fabrykanta Alfreda Stiassnego. Głównym projektantem willi został wybitny austriacki architekt Ernst Wiesner (1890-1971). Zwyczajem sławnych architektów zaprojektował on także wszelkie detale, jak rolety, klamki czy drzwi i okna włącznie z okuciami zawiasami. Budynek stanowi obecnie jeden z najważniejszych przykładów modernizmu w budownictwie jednorodzinnym w Czechach. Jest to to piętrowy dom w kształcie litery L w którym pomieszczenia rodziny właściciela były oddzielone od części dla służby. Obecnie gruntownie odrestaurowana posiadłość udostępniona jest dla zwiedzających.

Pozostałe zabytki Brna

  • Stary ratusz (Stará radnice) - jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza siedziba władz miejskich. W kolejnych latach była ona wielokrotnie przebudowywana i powiększana. Obecnie budynek stanowi mieszankę wielu styli architektonicznych. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka (63-metrowa) wieża z tarasem widokowym z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta i wzgórza katedralnego. Budowlę zdobi gotycki portal z pięcioma wieżyczkami. Jedna z nich jest przekrzywiona przez co zyskała przydomek "zwiędniętego fiołka".
  • Nowy Ratusz (Nová radnice) - znajduje się przy Rynku Dominikańskim i stanowi pozostałość po założonym tu w XIII wieku klasztorze dominikańskim. Jeszcze w tym samym stuleciu w budynku utworzona została siedziba sądu i sejmiku, a w połowie XVII stulecia, kiedy Brno stało się stolicą Moraw, w budynku urzędował i mieszkał królewski trybunał. Funkcje ratusza gmach pełni od 1935 roku. Najstarszą częścią budowli jest pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku krzyżowy korytarz.
  • Kościół św. Jakuba i Ossuarium (Kostel svatého Jakuba Staršího) - jest to gotycka budowla, która wzniesiona została w XVI wieku w miejscu starej romańskiej świątyni. Dominującą częścią budowli jest imponująca wieża, która razem z iglicą ma 94 metry wysokości. Kościół przyciąga wielu turystów ukrytym w podziemiach ossuarium w którym zgromadzono ułożone w wielkie stosy, czaszki i kości około 50 tysięcy osób. Były one sukcesywnie przenoszone z sąsiadującego ze świątynią cmentarza, na który przez cały czas borykał się z wolnymi miejscami do pochówku.
  • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazilika Nanebevzetí Panny Marie) - jest to gotycki kościół który ufundowany został przez królowę Czech i Polski, Ryksę Elżbietę (1288-1335). Po śmierci została pochowana w bazylice, a miejsce jej pochówku zaznaczono w posadzce świątyni literą E z koroną królewską. W XVIII wieku wnętrze świątyni zostało przebudowane w stylu barokowym. Co rok w święto Wniebowzięcia w bazylice odbywa się odpust na ku czci patronki Brna i Perły Moraw, której wizerunek można zobaczyć na ołtarzu głównym.
  • Klasztor Kapucynów z Kościołem Znalezienia Krzyża św. (Klášter Kapucínů i Kostel Nalezení svatého Kříže) - jest to wczesnobarokowa świątynia w której zachowało się rokokowe wyposażeniem oraz fresk Josefa Sterna na stropie. W podziemiach klasztoru znajduje się XVIII-wieczny grobowiec Kapucynów w którym leżą zmumifikowane szczątki zakonników, ich mecenasów oraz osób zasłużonych dla Brna.
  • Kościół św. Michała (Kostel svatého Michala) - jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku kiedy to sprowadzeni do Brna Dominikanie wznieśli tu pierwszą romańską świątynię. W połowie XIV stulecia kościół został przebudowany w stylu gotyckim a swój obecny kształt uzyskał w czasie ostatniej gruntownej przebudowy jaka miała miejsce w latach 1658-1669. Fasada świątyni zwieńczona jest trójkątnym szczytem z figurą św. Michała Archanioła z którego wychodzą dwie kwadratowe wieże nakryte smukłymi barokowymi hełmami. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny oraz ambonę.
  • Letni Pałacyk Mitrovskich (Letohradek Mitrovských) - jest to późnobarokowa rezydencja, która wzniesiona została w latach (1779-1794) z polecenia hrabiego Antonína Arnošta Mitrovskýego. Budowla miała pełnić rolę letniej rezydencji rodziny Mitrovských. Posiadłość otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym z rozległym ogrodem, oranżerią i szklarnią do uprawy ananasów. Obecnie w pałacu regularnie organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne jak m.in. wystawy, koncerty czy wesela.

Brno

Muzea w Brnie

  • Muzeum Morawskie (Moravské zemské muzeum) - mieści się w barokowym Pałacu Dietrichsteinów przy ulicy Zelný trh 6 i prezentuje historię Moraw począwszy od czasów prehistorycznych aż po dzień dzisiejszy. Placówka założona została w 1817 roku i obecnie jest jednym z najstarszych i największych muzeów w Republice Czeskiej. Zgromadzono tu kolekcję kilku milionów eksponatów oraz artefaktów pochodzących z niemal całych Moraw. Jednym z najcenniejszych przedmiotów muzeum jest datowana na 29000-25000 rok p.n.e. ceramiczna figurka zwana Wenus z Dolní Věstonice. Odnaleziona została w czasie prac na stanowisku archeologicznym Dolní Věstonice znajdującym się u podnóża góry Děvín. Oprócz pałacu placówka posiada także kilka sal wystawowych w innych obiektach na ternie Brna. Są to m.in. Dziedziniec Biskupi, Pałac Szlachetnych Pań, Pawilon Anthropos, Dom Jiříego Grušy czy Memoriał Leoša Janacka.
  • Pawilon Anthropos (Pavilon Anthropos) - znajduje się przy ulicy Pisárecká 5 i stanowi jeden z oddziałów Muzeum Morawskiego. Placówka prezentuje wystawy poświęcone człowiekowi oraz jego historii życia na Ziemi. Główna część ekspozycji związana jest z prehistorią Czech i Moraw. Ponadto znajduje się tu jedna z największych w Europie środkowo-wschodniej ekspozycja przedstawiająca kultury pierwotne. Obejrzeć można tu m.in. narzędzia i przedmioty użytku codziennego ludzi pierwotnych, dawną biżuterię, ozdoby oraz modele zwierząt kopalnych.
  • Muzeum Miasta Brno (Muzeum Města Brna) - mieści się północnym skrzydle Zamku Špilberk i zajmuje się gromadzeniem oraz prezentowaniem eksponatów związanych z dziedzictwem kulturowym Brna. Są tu m.in. ekspozycje poświęcone sztuce od czasów renesansu aż po XX wiek, a także wystawy dokumentujące architekturę miasta. Dla zwiedzających udostępnione są także dawne kazamaty w których przetrzymywano więźniów skutych łańcuchami oraz barokowa apteka i lapidarium.
  • Galeria Morawska (Moravská galerie) - znajduje się przy ulicy Husova 18 i prezentuje bogatą kolekcję sztuki. W zbiorach znajdują się zarówno dzieła starych mistrzów, jak i sztuka współczesna. Stała ekspozycja obejmuje m.in. inspirowaną obrazem Rubensa wystawę malarstwa europejskiego zatytułowaną "Spojrzenie Meduzy", a także wystawy poświęcone czeskiemu kubizmowi czy sztuce użytkowej.
  • Muzeum Techniki w Brnie (Technické muzeum v Brně) - znajduje się przy ulicy Purkyňova 105 i prezentuje ekspozycje związane z historią techniki oraz przemysłem. Obejrzeć można tu m.in. wystawy ze starymi odbiornikami telewizyjnymi i radiowymi, dawne komputery, kolekcję zabytkowych pojazdów (samochodów i motocykli), silniki parowe i lotnicze czy fotoplastikon (jedno z nielicznych działających tego typu urządzeń w Europie). Placówka regularnie organizuje także wystawy czasowe.
  • Muzeum Kultury Romskiej (Muzeum romské kultury) - znajduje się przy ulicy Bratislavská 67 i poświęcone jest historii i kulturze Romów oraz innych grup czy społeczności romskich. Placówka otwarta została w 1991 roku jako organizacja non-profit przez członków czesko-romskiej inteligencji. Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 28 tysięcy eksponatów. Obejrzeć tu można m.in. wierną rekonstrukcję starego taboru cygańskiego, kolekcję instrumentów muzycznych, liczne obrazy, plakaty czy biżuterię. Placówka organizuje także wystawy czasowe, wykłady, koncerty, debaty, kursy języka romskiego, pokazy filmowe i pokazy mody.
  • Muzeum Mendla (Mendel Museum) - mieści się na terenie dawnego opactwa augustianów przy ulicy Mendelovo náměstí 907/1a i poświęcone jest czeskiemu przyrodnikowi i zakonnikowi Gregorowi Mendlowi (1822-1884). W 1844 wstąpił do zakonu augustianów i podjął studia teologiczne w Brnie. W latach 1851-1853 za zgodą przeora udał się do Wiednia gdzie studiował nauki przyrodnicze. W wolnym czasie zajmował się także hodowlą roślin w celu badań zmienności dziedziczenia. W 1868 roku został wybrany opatem opactwa augustianów w Brnie. Medel doceniony został dopiero po śmierci, a obecnie uważany jest za prekursora genetyki. Jego badania oraz prawa jakie sformuował dały podstawię do zapoczątkowania w XX wieku nowej dziedziny nauki - genetyki. W klasztorze gdzie spędził większość życia urządzone zostało muzeum prezentujące liczne pamiątki po uczonym.
  • Muzeum Leoša Janáčka (Památník Leoše Janáčka) - mieści się w zabytkowej Willi Chleborád przy ulicy Smetanova 8a i poświęcone jest wybitnemu czeskiemu kompozytorowi Leošowi Janáčkowi (1854-1928). Artysta urodził się w Hukwaldach w rodzinie miejscowego nauczyciela i już od najmłodszych lat wykazywał zdolności muzyczne. Studiował w Pradze, w Lipsku i w Wiedniu a od 1880 roku uczył muzyki w Brnie, gdzie założył szkołę organistów, która przekształciła się w konserwatorium muzyczne. W późniejszym czasie został dyrygentem tamtejszej filharmoni. Wtedy też zaczął pisać opery. W swojej twórczości Janáček nawiązywał do kultury ludowej Moraw. Jego kompozycje często znajdowały się w opozycji do głównego nurtu muzycznego i przez lata nie były wystawiane na ważniejszych scenach w kraju. Do Willi Chleborád przeprowadził się w 1910 roku i mieszkał tu aż do śmierci. Dziś w placówce obejrzeć można m.in. wiernie zrekonstruowany gabinet Janáčka z fortepianem a także liczne ekspozycje poświęcone życiu kompozytora oraz prezentujące jego najsłynniejsze dzieła.
  • Muzeum Zabawek (Muzeum hraček) - mieści się na terenie Bramy Měnínskiej przy ulicy Měnínská 7 i prezentuje przeszło 3,5 tysiąca różnego rodzaju zabawek z prywatnej kolekcji Milady Kollárovej. Najstarsze z eksponatów mają przeszło 100 lat. Obejrzeć można tu m.in pluszowe misie, maskotki, lalki, domki dla lalek, gry planszowe, samochodziki, instrumenty muzyczne czy pozytywki.
  • Muzeum Diecezjalne (Diecézní muzeum) - znajduje się na wzgórzu Petrov (w sąsiedztwie katedry) w dawnej rezydencji kanoników przy ulicy Petrov 275/1 i prezentuje bogatą kolekcję sztuki sakralnej. Placówka założona została w 1993 roku i jej główną misją jest gromadzenie zabytków sakralnych, które nie mogą znajdować się w miejscach ich pierwotnego przeznaczeni. Obejrzeć tu można m.in. przedmioty liturgiczne, kolekcję rzeźb czy obrazy o tematyce sakralnej (w tym m.in. słynna Madonna z Veveří z 1350 roku). Muzeum regularnie organizuje także wystawy czasowe.
  • Muzeum Sztuki Stosowanej (Uměleckoprůmyslové muzeum) - znajduje się przy ulicy Husově třídě 14 i prezentuje meble, szkło i porcelanę, srebra i tkaniny od średniowiecza do czasów obecnych. W zbiorach znajdują się liczne przedmioty rzemiosła artystycznego. W placówce znajduje się także osobna ekspozycja prezentująca kolekcję współczesnego wzornictwa i mody (2000+).
  • Muzeum Czeskiej i Słowackiej Emigracji XX wieku (Muzeum českého a slovenského exilu 20) - znajduje się przy ulicy Štefánikova 22 i skupia się na emigracji politycznej Czechów i Słowaków w XX wieku. Zapoznać się tu można m.in. z historią legionistów, więźniów politycznych oraz osób wygnanych z kraju.
  • Galeria Zetor (Zetor Gallery) - znajduje się przy ulicy Trnkova 111 i poświęcone jest czeskiemu producentowi ciągników rolniczych Zetor. Obejrzeć tu można wystawę historycznych ciągników, od legendarnego Zetora 25 po ciągniki z niedawnej przeszłości. Wszystkie zabytkowe maszyny są udostępnione dla zwiedzających. Można na nie siadać, wspinać się czy otwierać maski. W galerii prezentowane są także najnowsze modele marki Zetor, w tym najmocniejszy model Crystal czy prototyp ciągników Zetor by Pininfarina.
  • Renocar Muzeum BMW (Renocar BMW muzeum) - znajduje się przy ulicy Řípská 5c i prezentuje jedna z największych w Europie kolekcji pojazdów marki BMW. Placówka założona została przez Miloša Vránka (senioa), właściciela firmy Renocar. W muzeum obejrzeć można takie samochody jak m.in. BMW 327, BMW 329 czy legendarny mikrosamochód produkowany w latach 1955-1962 BMW Isetta.

Ciekawostki

  • Jednym z symboli Brna jest Smok, który wisi przy wejściu do Starego Ratusza (w rzeczywistości jest to jednak skóra aligatora, którą podarował margrabiemu morawskiemu sułtan turecki);
  • W XIX i na początku XX wieku w Brnie była powszechnie używana (zwłaszcza wśród niższych warstw społecznych) gwara miejska hantec;
  • W 1882 Brnie w nowo wybudowanym budynku teatru została zainstalowana pierwsza w Europie kompleksowa instalacja elektryczna, zaprojektowana przez samego Edisona;
  • W Brnie urodził się słynny austriacko-amerykański naukowiec, fizyk teoretyczny i filozof, specjalizujący się w logice matematycznej i teorii mnogości Kurt Gödel;
  • Dwa lata po śmierci Václava Havla Brno otrzymało ulicę noszącą imię tego zmarłego prezydenta. Jest to jedna z najmniejszych ulic Brna (stad uliczka w nazwie) i znajduje się pod Petrovem, niedaleko teatru Husa na provázku;
  • W Brnie znajdują się największe w Czechach tereny wystawowe z rozległym kompleksem pawilonów;
  • Najwyższą budowlą w Brnie jest wzniesiony w 2013 roku budynek AZ Tower, który ma 111 metrów wysokości.

mail

Multimedia