Bracciano - panorama

Bracciano to niewielkie miasteczko w środkowych Włoszech, położone nad jeziorem o takiej samej nazwie (Lago di Bracciano), około 40 km w kierunku północnym od Rzymu. Nie zachowały się żadne źródła historyczne opisujące powstanie miasta, wiadomo jednak, że istniało ono już w czasach antycznych. O jej obronnym charakterze świadczyła ówczesna nazwa Castrum Brachiani. Osada prężnie rozwijała się dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowego Via Clodia. Około X wieku n.e. miasteczko zostało gruntownie ufortyfikowane co miało zapobiec podbiciu go przez Saracenów. Pod koniec XI wieku Bracciano dostało się we władanie członków możnej rodziny di Vico, a w 1375 roku miasto stało się własnością władz kościelnych. Wtedy też miejscowy zamek stał się schronieniem i miejscem odpoczynku dla najważniejszych osobistości państwa i Kościoła. To właśnie tutaj rezydował papież Sykstus IV, który uciekł z Rzymu przed zarazą, jaka dziesiątkowała wówczas Wieczne Miasto. Jakiś czas później w twierdzy zamieszkał król Francji, Karol VII. Pod koniec XVII wieku Bracciano przeszło w ręce rodziny Odescalchi, pod której rządami pozostawało aż do 1848 roku, gdy przejęli je członkowie rodu Torlonia.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Bracciano jest górujący nad miastem okazały zamek (Castello Orsini-Odescalch). W swoim obecnym kształcie powstał on w pierwszej połowie XV wieku z inicjatywy znanego włoskiego polityka i dowódcy Andrea Fortebraccio. W kolejnych wiekach warownia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Stanowiała także miejsce odpoczynku dla wielu najważniejszych osobistości państwa i Kościoła. Pozostałe ważnie zabytki Bracciano to m.in. wzniesiona w XIII wieku i przebudowana na początku XVII stulecia katedra św. Stefana (Duomo di Santo Stefano), XVI wieczny kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo), wzniesiony w latach 1619-1636 budynek ratusza miejskiego (Palazzo Comunale) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W 1998 roku w Bracciano pobrali się Eros Ramazzotti i Michelle Hunziker, natomiast w 2006 roku przysięgę małżeńską złożyli sobie aktorzy Hollywood, Tom Cruise i Katie Holmes.

mail