Bracciano

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lacjum
GPS: N: 42°6'11.91", E: 12°10'35.13"
Bracciano
Bracciano - panorama

Bracciano to niewielkie miasteczko w środkowych Włoszech, położone nad jeziorem o takiej samej nazwie (Lago di Bracciano), około 40 km w kierunku północnym od Rzymu. Nie zachowały się żadne źródła historyczne opisujące powstanie miasta, wiadomo jednak, że istniało ono już w czasach antycznych. O jej obronnym charakterze świadczyła ówczesna nazwa Castrum Brachiani. Osada prężnie rozwijała się dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowego Via Clodia. Około X wieku n.e. miasteczko zostało gruntownie ufortyfikowane co miało zapobiec podbiciu go przez Saracenów. Pod koniec XI wieku Bracciano dostało się we władanie członków możnej rodziny di Vico, a w 1375 roku miasto stało się własnością władz kościelnych. Wtedy też miejscowy zamek stał się schronieniem i miejscem odpoczynku dla najważniejszych osobistości państwa i Kościoła. To właśnie tutaj rezydował papież Sykstus IV, który uciekł z Rzymu przed zarazą, jaka dziesiątkowała wówczas Wieczne Miasto. Jakiś czas później w twierdzy zamieszkał król Francji, Karol VII. Pod koniec XVII wieku Bracciano przeszło w ręce rodziny Odescalchi, pod której rządami pozostawało aż do 1848 roku, gdy przejęli je członkowie rodu Torlonia.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Bracciano jest górujący nad miastem okazały zamek (Castello Orsini-Odescalch). W swoim obecnym kształcie powstał on w pierwszej połowie XV wieku z inicjatywy znanego włoskiego polityka i dowódcy Andrea Fortebraccio. W kolejnych wiekach warownia wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Stanowiała także miejsce odpoczynku dla wielu najważniejszych osobistości państwa i Kościoła. Pozostałe ważnie zabytki Bracciano to m.in. wzniesiona w XIII wieku i przebudowana na początku XVII stulecia katedra św. Stefana (Duomo di Santo Stefano), XVI wieczny kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo), wzniesiony w latach 1619-1636 budynek ratusza miejskiego (Palazzo Comunale) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W 1998 roku w Bracciano pobrali się Eros Ramazzotti i Michelle Hunziker, natomiast w 2006 roku przysięgę małżeńską złożyli sobie aktorzy Hollywood, Tom Cruise i Katie Holmes.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas