Ostrawa (Ostrava)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Morawsko-Śląski
Populacja: 309 531
Powierzchnia: 214 km²
GPS: N: 49°50'4.83", E: 18°17'33.60"
Ostrawa
Ostrawa - panorama

Ostrawa to miasto we wschodnich Czechach, położone u ujścia rzek Opawy i Ostrawicy do Odry. Założone zostało w 1267 roku przez jednego z doradców króla Przemysła Ottokara II - morawskiego biskupa Bruna ze Schauenburku. Osada powstała na słynnym kupieckim szlaku bursztynowym, który od łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym. W okresie średniowiecza miasto podzielone było na dwie części: należącą do Słowian Śląską Ostrawę (do 1912 roku była to Polska Ostrawa) oraz zasiedloną przez osadników niemieckich Morawską Ostrawę. Przez stulecia Ostrawa pozostawała małym i niepozornym miasteczkiem. Zmieniło się to w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to odkryto tu złoża węgla kamiennego. Wtedy to nastąpił gwałtowny i dynamiczny rozwój miasta. Z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budowli Ostrawy. W 1941 roku Ostrawa Śląska i Ostrawa Morawska zostały połączone w jeden duży organizm miejski (zrealizowano plan utworzenia Wielkiej Ostrawy).

Ostrawa - Plan

Zwiedzanie

Większość zabytkowych budowli znajduje się w Ostrawie Morawskiej. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in Stary Ratusz z muzeum Ostrawskim (Ostravské muzeum), katedrę Boskiego Zbawiciela, wybudowany w 1902 roku Dom Mikeska (dawniej Café Habsburg), mierzący blisko 90 metrów modernistyczny Nowy Ratusz (najwyższy w Republice Czeskiej), XIII wieczny kościół parafialny św. Wacława oraz otoczony malowniczymi kamienicami Plac Masaryka (Rynek). Głównym zabytkiem Ostrawy Śląskiej jest średniowieczny zamek Śląsko-Ostrawski (Slezskoostravský hrad). Jego historia sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to strzegł wiodącego z Opawy do Krakowa ważnego szlaku handlowego. Obecnie w pełni zrekonstruowany stanowi jedną z ciekawszych atrakcji miasta. Każdego lata w jego murach organizowane są różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia kulturalne. Odwiedzając Ostrawę warto także wybrać się do Parku miniatur Miniuni. Na zwiedzających czeka tu przeszło 30 miniatur w skali 1:25 przedstawiających znane europejskie budowle. Do najciekawszych z nich zaliczyć możemy m in. Żuraw Gdański, Bramę Michalską z Bratysławy, Akropol, Krzywą Wieżę z Pizy, Big Ben, krakowskie Sukiennice czy Zamek Królewski z Warszawy.

Zdjęcia [31]
Ostrawa
Miasta Jarko· 1569
Ostrawa
Miasta Jarko· 1319
Ostrawa
Miasta Jarko· 1603
Ostrawa
Miasta Jarko· 1439
Ostrawa
Miasta Jarko· 1464
Ostrawa
Miasta Jarko· 1275
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Łacińska nazwa Czech - Bohemia - wywodzi się od celtyckiego plemienia Bojów, którzy w starożytności zajmowali te ziemie. Słowiańska nazwa zaś, nawiązuje do legendy o braciach Lechu, Czechu i Rusie.
Reklama
Polub nas