Girona - panorama

Girona to zabytkowe miasto w północno-wschodniej Hiszpanii (Katalonia), położone u zbiegu rzek Ter, Onyar, Galligants i Güell. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to tereny te zamieszkiwali Iberowie. W późniejszym czasie miasto dostało się pod panowanie Rzymian, którzy założyli tu swój obóz warowny i nazwali go Gerunda. Po upadku Cesarstwa miastem władali kolejno Maurówie, Goci i Frankowie. Na przełomie XIII i XIV wieku w Gironie mieszkali Żydzi po których po dziś dzień zachowała się zabytkowa dzielnica. Miejsce to obecnie uważane jest za jedną z najbardziej okazałych i najlepiej zachowanych żydowskich dzielnic w całej Europie. Girona nazywana bywa także nieśmiertelnym miastem, ponieważ w swojej burzliwej historii oblegana była prawie 30 razy. Jednym z największych starć było trwające przeszło siedem miesięcy oblężenie w 1809 roku przez francuskie wojska Napoleona. Miasto przetrwało wtedy w sumie pięć ciężkich ataków. Rzeka Onyar dzieli Gironę na dwie części, południową gdzie znajduje się otoczone murami zabytkowe Stare Miasto - Barri de la Catedral oraz północną mieszkaniową - Barri de la Mercadal.

Zwiedzanie

Najcenniejszym i najważniejszym zabytkiem Girony jest górująca nad miastem monumentalna gotycka katedra (Catedral de Girona). Budowa świątyni rozpoczęła się w pierwszej połowie XI wieku i trwała z przerwami praktycznie aż do XVII wieku. Katedra łączy w sobie wiele stylów architektonicznych, a jej XV wieczna nawa ma przeszło 22 metry szerokości i jest uważana za jedną z najszerszych gotyckich naw na świecie. Pozostałe ważne zabytki Girony to m.in. wzniesiony w XIV wieku w miejscu grobów św. Narcyza i św. Feliksa - Kościół św. Feliksa (Sant Feliu), XII wieczne łaźnie arabskie (Banys Arabs), wczesno-romański Klasztor Benedyktynów Sant Pere de Galligants oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W 2006 roku Girona posłużyła jako plan filmowy do filmu Toma Tykwera pt. Pachnidło. Miasto posłużyło za inscenizację XVIII wiecznej Europy.

mail