Simi (Σύμη)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Wyspy Egejskie Południowe
GPS: N: 36°36'53.85", E: 27°50'7.39"
Simi - panorama
Simi (Symi) to niewielka ale niezwykle malownicza górzysta grecka wyspa, położona w pobliżu tureckiego wybrzeża, około około 40 km w kierunku północno-wschodnim od Rodos. Geograficznie wyspa należy do archipelagu Dodekanez. Według greckiej mitologii Simi miało być miejscem narodzin Charyt (bogiń wdzięku, piękna i radości), a nazwa wyspy nadana została na cześć jednej z nimf o imieniu Syme. W 411 roku p.n.e. w czasie wojen peloponeskich w pobliżu Simi stoczona została nierozstrzygnięta bitwa morska pomiędzy flotami Sparty oraz Aten. Bardzo mało zachowało się zapisków historycznych o historii wyspy przez co nie wiadomo jakie były jej dzieje praktycznie aż do początku XIV wieku. Okryte przez archeologów ruiny kilku cytadel oraz fortec świadczą, że wyspa już od czasów starożytnych stanowiła ważny punkt strategiczny w regionie. W drugiej połowie XIV wieku roku Simi przejęte zostało przez joannitów, a w 1522 roku wyspa wraz z całym archipelag Dodekanez dostała się pod okupację turecką. W tym czasie Simi nadal pozostawało ważnym ośrodkiem strategicznym gdzie produkowane były m.in. statki oraz gąbki, które łowi się i sprzedaje do dziś. W owym czasie mieszkało tu aż 30 tysięcy ludzi, czyli blisko 10 razy więcej niż obecnie. Pod rządami Turków wyspa pozostawała, aż do 1912 roku, kiedy to czasie wojny włosko-tureckiej Simi wraz resztą wysp Dodekanezu ogłosiło niepodległość. Po wojnie wyspa dostała się pod panowanie Włoch pod którym pozostawała aż do końca II wojny światowej, kiedy to wraz z całym archipelagiem stała się częścią Grecji.

Zwiedzanie
Głównym ośrodkiem i zarazem zarazem stolicą wyspy jest położona w północno-wschodniej części wyspy miejscowość Simi. Podzielone jest ono na dwie części: dolną, zwaną Yialos, i górną, na którą mówi się Horio albo Ano Symi W miasteczku zachowały się m.in. pozostałości zamku joannitów oraz ruiny antycznej cytadeli. Pozostałe ważne zabytki wyspy to m.in. usytuowany w miasteczku Panormitis XVIII wieczny prawosławny klasztor Archanioła Michała (patrona żeglarzy) oraz znajdujące się w wiosce Nimborio pozostałości osadnictwa plemienia Pelazgów. Liczne urocze zatoczki, malownicze doliny oraz strome urwiska sprawiają, że Simi stanowi idealne miejsce do pieszych wędrówek.
Zdjęcia [15]
Simi
Wyspy malby· 1147
Simi
Wyspy malby· 1181
Simi
Wyspy malby· 1177
Simi
Wyspy malby· 1074
Simi
Wyspy malby· 1133
Simi
Wyspy malby· 1190
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas