Krynica Morska - panorama

Krynica Morska to niewielkie miasto i zarazem popularny letni kurort z portem rybacko-jachtowym w północnej Polsce, położony na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Historia Krynicy sięga czasów wczesnej epoki kamiennej, kiedy to pojawili się tu pierwsi osadnicy. W późniejszym czasie osada rozwijała się dzięki położeniu na trasie drogi handlowej wiodącej z Gdańska do Sambii (dawna kraina historyczna położona na półwyspie oddzielającym Zalew Wiślany od Zalewu Kurońskiego). Najstarsze pisemne wzmianki o Krynicy pochodzą z dokumentów datowanych na lata 1258-1282. W owym czasie znajdowała się tu wioska o nazwie Lipa (Liep), która pochodziła prawdopodobnie od granicznego drzewa. Na początku XIV wieku osada została wcielona przez Zakon Krzyżacki do Komturii Elbląskiej. W latach 1466-1793 Krynica stanowiła część Polski a po II rozbiorze znalazła się pod panowaniem Królestwa Prus. Praktycznie do XIX stulecia osada nie miała większego znaczenia pozostając niewielką wioską rybacką zamieszkałą przez cztery rodziny. Rozwój Krynicy nastąpił dopiero po 1842 roku gdy uruchomiono połączenie morskie z Elblągiem i Królewcem. Wtedy to powstał tu pierwszy kurort zwany Kahlberg. Po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Polski i do 1958 roku nosiła nazwę Łysa Góra (Kahlenberge). Wtedy to nadano aktualną nazwę, która odwołuje się do wyrazu ukraińskiego i stanowi całkowicie obcą formę z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza. Miasto zostało rozbudowane i obecnie liczy sobie przeszło tysiąc mieszkańców.

Atrakcje

Największą atrakcją Krynicy Morskiej są jej piaszczyste i szerokie plaże, które nie zawsze można znaleźć w innych nadmorskich kurortach. Na przyjezdnych czeka tu blisko 25 kilometrów drobnego piasku, który w słońcu połyskuje złocistymi odcieniami. Miasto posiada liczne kempingi, pola namiotowe, a także liczne ośrodki wczasowe i hotele. Łagodnie obniżające się tu dno morskie stwarza idealne wręcz warunki do kąpieli oraz uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się molo oraz przystań z której w sezonie regularnie wypływają statki wycieczkowe do Fromborka czy Elbląga. Dużą popularnością cieszy się także Wielbłądzi Grzbiet. Jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 metrów n.p.m.) z której rozpościera się malowniczy widok zarówno na Zatokę Gdańską jak i Zalew Wiślany.

Krynica Morska - Plan

Ciekawostki

  • W Krynicy Morskiej znajduje się jedyna w Polsce ulica z nazwą pochodzącą od audycji telewizyjnej. Jest nią położona w samym centrum miasteczka ulica Teleexpressu;
  • W Krynicy Morskiej znajduje się latarnia morska którą wybudowano w 1895 roku, którą zburzono w czasie II wojny światowej i odbudowano w 1951 roku. Co ciekawe nie miała ona za zadanie wskazywania drogi do portu, ale wypełnienie luki w systemie oznakowania pomiędzy Helem a ówczesną Piławą (obecnie Bałtyjsk).
mail

Multimedia