Zamek Frýdlant (Zámek Frýdlant)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Liberecki
Miejscowość: Frýdlant
Strona Internetowa: www.zamek-frydlant.cz
GPS: N: 50°54'53.47", E: 15°5'0.75"
Zamek Frýdlant
Zamek Frýdlant - panorama

Frýdlant to niewielka miejscowość w północnych Czechach, położona nad rzeką Witką (prawy dopływ Nysy Łużyckiej) na pograniczu Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasta na bazaltowym zalesionym wzgórzu średniowieczny majestatyczny zamek (Zámek Frýdlant). Budowla ta stanowi ciekawe połączenie dawnego średniowiecznego gotyckiego zamku i renesansowego pałacu. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to w czasach panowania króla czeskiego Przemysła Otokara II wzniesiony został tu pierwszy gród obronny. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Przez kilka stuleci warownia należała do możnej rodziny von Biebersteinów, a po bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela rodu w 1558 roku przeszła w ręce rodziny von Redern. W późniejszym czasie właścicielem zamku był wybitny czeski wódz i polityk z okresu wojny trzydziestoletniej książę Albrecht von Wallenstein (1583-1634). Mimo że warownia była wielokrotnie oblężenia i atakowana, przetrwała bez większych zniszczeń do czasów obecnych. Dla zwiedzających udostępnione są bogato umeblowane wnętrza, wspaniała galeria obrazów oraz kolekcja zamkowych militariów. Odwiedzając Frýdlant warto także przespacerować się po otoczonym kamieniczkami malowniczym rynku przy którym wznosi się okazały neorenesansowy budynek ratusza miejskiego w którym obecnie mieści się m.in. muzeum. Ratuszowa pozytywka wygrywa co godzinę pogodną melodyjkę.

Albrecht von Wallenstein

Albrecht von Wallenstein (Albrecht z Valdštejna) urodził się w 1583 roku w Heřmanicach w czeskiej rodzinie szlacheckiej. Przeszedł do historii jako najwybitniejszy wódz wojsk związanych w czasie wojny trzydziestoletniej z Ligą Katolicką. Po ukończeniu nauki na uniwersytetach w Bolonii i Padwie wstąpił do armii Rudolfa II na Węgrzech, gdzie służył pod komendą Giorgio Basty. W roku 1606 wrócił do Czech i ożenił się z bardzo bogatą wdową, Lukrecją Nikossie von Landeck (1582-1614) po śmierci której odziedziczył rozległe włości. Jego posiadłości tworzyły swoiste państwo ze stolica we Frýdlancie. Mimo ogromnych zasług dla Habsburgów, Wallensteina oskarżono o zdradę i w 1634 roku w okolicach Chebu zamordowano na zlecenie cesarza. Jak się przypuszcza, austriacki władca obawiał się potęgi, zdolności i ambicji marszałka, który dysponował własną armią w sile 40 tysięcy żołnierzy, a na dodatek dążył do ukrócenia samowoli magnatów i marzył o państwie bez prześladowań religijnych. Ciało Wallensteina pochowano początkowo w Stříbře, a w 1636 roku przewieziono je do klasztoru kartuzów w Valdicach. Po jego kasacie jaka miała miejsce w 1785 roku szczątki Wallensteina przeniesiono do Mnichovego Hradišta, gdzie spoczywają do dziś.

Ciekawostki

  • Przypuszcza się że zamek Frýdlant stanowił główna inspirację dla Franza Kawki do napisania powieści pt. Zamek.

Ceny biletów
trasa podstawowa (90-120 minut)
- ulgowy: 100 CZK (dzieci, studenci i emeryci powyżej 65 roku życia)
- normalny: 150 CZK
- rodzinny: 400 CZK
Godziny otwarcia
- kwiecień - godz. 9:00-15:30
- maj, czerwiec - godz. 9:00-16:00
- lipiec, sierpień - godz. 9:00-16:30
- wrzesień - godz. 9:00-16:00
- październik - godz. 9:00-15:30
Zdjęcia [14]
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3800
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3271
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3785
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3435
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3410
Zamek Frýdlant
Zamki i pałace Jarko· 3286
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach 1558-1918 Czechy rządzone były przez kolejnych władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a później Habsburgów.
Polub nas